Elbit Systems VIPeR “avcı-katil” robotu çıkarıyor

Okuma Süresi: 1  | Yazdır

İsrailli savunma firması Elbit Systemsin Perşembe günü çıkardığı taşınabilir robotun en yoğun çatışma bölgelerine yalnız girebilmek ve düşmana; yerleşik olan bir makinalı tabanca ve el bombalarıyla saldırmak üzere tasarlandı.

VIPeR adlı robot: kabaca küçük bir televizyon büyüklüğünde, İsrailin, Filistinli ya da Lübnanlı Hizbullah gerillalarına karşı ordugâha yakın savaş riskini azaltmaya yönelik silâhlanma çabalarının bir parçası olarak icad edildi.

Üretici, Elbit Systems Ltd. VIPeRın ufak boyutları ve ikili tekerlek yapısı, merdivenler, moloz, karanlık patika ve dar tünel gibi engelleri aşabilmesini olanaklı kılmaktadır dedi.

Bomba-bulma, bomba yok etme ekipmanının yanı sıra, VIPeR uzi-makinalı-tabancası taşıyabilir ve el bombası kurabilir. Silahlar yerleşik bir video kamera kullanılarak nişan aldırılabilir.

Savunma bakanlığıyla yakın bağlantıları olans Elbite göre: İsrail, VIPeRı alan testlerinden sonra, piyade birimlerinin arasında konuşlandırmayı planlıyor. Robot aynı zamanda yabancı polis birimlerini ya da Irak ve Afganistandaki A.B.D. kuvvetlerini ilgilendirebilecek gibi.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir