Elbit Systems VIPeR “avcı-katil” robotu çıkarıyor

Okuma Süresi: 1  | Yazdır

İsrail’li savunma firması Elbit Systems’in Perşembe günü çıkardığı taşınabilir robot’un en yoğun çatışma bölgelerine yalnız girebilmek ve düşmana; yerleşik olan bir makinalı tabanca ve el bombalarıyla saldırmak üzere tasarlandı.

VIPeR adlı robot: kabaca küçük bir televizyon büyüklüğünde, İsrail’in, Filistinli ya da Lübnanlı Hizbullah gerillalarına karşı ordugâh’a yakın savaş riskini azaltmaya yönelik silâhlanma çabalarının bir parçası olarak icad edildi.

Üretici, Elbit Systems Ltd. “VIPeR’ın ufak boyutları ve ikili tekerlek yapısı, merdivenler, moloz, karanlık patika ve dar tünel gibi engelleri aşabilmesini olanaklı kılmaktadır” dedi.

Bomba-bulma, bomba yok etme ekipmanının yanı sıra, VIPeR uzi-makinalı-tabancası taşıyabilir ve el bombası kurabilir. Silahlar yerleşik bir video kamera kullanılarak nişan aldırılabilir.

Savunma bakanlığıyla yakın bağlantıları olans Elbit’e göre: İsrail, VIPeR’ı alan testlerinden sonra, piyade birimlerinin arasında konuşlandırmayı planlıyor. Robot aynı zamanda yabancı polis birimlerini ya da Irak ve Afganistandaki A.B.D. kuvvetlerini ilgilendirebilecek gibi.