Elma Sirkesinin Faydaları

Okuma Süresi: 3 Dakika  | Yazdır

Elma sirkesi dişleri beyazlatan ve inci gibi görünmesini sağlayan bir besindir. Sadece dişleri beyazlatma ile kalmaz, ağızdaki bakterileri de yok ederek hijyen sağlar. Elma sirkesi ile gargara yapılmalı, ardından dişler fırçalanmalıdır. Düzenli yapıldığında kısa sürede etkisini gösterir. Çay, kahve ve sigaranın sarartıcı etkilerini kısa sürede yok ederek ışı-ışıl parlayan dişlere sahip olabilirsiniz.

Eğer cilt bakımınıza önem veriyorsanız muhakkak dikkatlice faydalarına göz atmalısınız. Lekeleri temizleyen, kırışıklıkları gideren ve cilt rengini düzenleyen elma sirkesi, kırışıklı ve çatlak görünümünü en aza indirgeyen oldukça etkili bir besindir. İyi bir temizleyici olan elma sirkesi, bir pamuk yardımı ile cilde sürülmeli, cildin nasıl sıklaştığı ve renginin düzeldiği gözlemlenmelidir. Suyla seyrekleştirebilir, yüzünüze ve boynunuza göz ve dudak çevresi hariç düzenli olarak sürerek kullanabilirsiniz. Cildin asit-baz dengesini sağlayarak cildi enfeksiyonlara karşı koruyan elma sirkesi, ergenlik sivilcelerinde de çok etkilidir.

Ergenlik sivilcelerinde her yemekten önce 1 tatlı kaşığı elma sirkesi 1 su bardağı su ile karıştırılarak içilmeli, elma sirkeli kaynayan suyun buharına yüz tutulmalıdır. Bakteri ve mantarları yok eden elma sirkesi, doğal bir solüsyon olarak cilt rahatsızlıklarında gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Kulak enfeksiyonlarında ve mesane enfeksiyonlarında birebir etkili olup kulak sulandırılmış elma sirkesi ile temizlenmeli, mesane için gece yatmadan önce sirkeli su içilmelidir.

Elma Sirkeli Yüz Maskesi

• 2 adet yumurta akı
• ½ limon suyu
• 2 çay kaşığı elma sirkesi
İlk olarak yumurta akı ve limon suyu karıştırılır. Sonra elma sirkesi ilave edilerek köpürene dek karıştırmaya devam edilir. Temiz bir cilde göz ve ağız çevresi hariç sürülür ve 15 dakika bekletilir. 15 dakika sonunda yüz ılık su ile temizlenir. Gözenekleri temizleyen ve cildi canlandıran bu maske sonrası cilde nemlendirici sürülmelidir. Haftada bir kez uygulanması ile en iyi sonuç alınır. Neredeyse her derde deva elma sirkesinin faydalarını sizlere taktim ediyoruz.

Elma sirkesi su karışımı birebir olarak hazırlanır. saçları besleyen ve kepeği gideren bu doğal solüsyon saçların parlamasını ve yumuşacık olmasını sağlar. Kafa derisinin ph değerini dengeleyerek saçlara ve saç diplerine bakım yapar ve saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardım eder. Kafa derisine karışımı sürün ve 15-60 dakika bekleyin. Sonra ılık su ile durulayın. Haftada bir veya iki kez uygulanmasında sakınca yoktur.

Demir eksikliğinde de tavsiye edilen elma sirkesi düzenli olarak tüketildiğinde demir eksikliği takviyesinde etkili olmakta, yorgunluktan baş ağrısına, halsizlik ve unutkanlıktan şeker hastalığına kadar birçok hastalığa iyi gelen bir besindir. Mide yanması, reflü, ülser gibi mide rahatsızlıklarında bir kaşık elma sirkesi tüketildiğinde rahatsızlıklar azalmakta, ölçüsünde kullanıldığı sürece yüzlerce faydası ile insanların hayatında önemli bir yere sahip olmaktadır.