Firefox 3 Rekor Hedefini Gerçekleştirdi

Okuma Süresi: 2 Dakika  | Yazdır

Daha önceden sitemizde duyurduğumuz; firefox 3, “bir günde en fazla indirilen dosya” ünvanını kazanmış bulunmakta. İnternet kullanıcıları tarafından tartışmasız bir numaralı tarayıcı olan firefox, internet dünyasına bir özelliğiyle daha damgasını vurdu. Mozilla için zorlu rekor denemesi 17 Haziran 2008 tarihinde gerçekleşti. Türkiye saati ile 22:00 da başlayan rekor denemesi, heyecan ve merak içerisinde unutulmaz bir anıya imza atmak isteyen internet kullanıcılarının, indirme istemine dayanamayan mozilla sunucularının yükü kaldıramayıp çökmesi nedeniyle hüsran gibi gözkümeye başlasada, mozilla’nın serverlarını tekrar başlatmasıyla bir hayal gerçeğe dönüştü. En yüksek indirme seviyesinde; firefox 3’ü, dakikada 9000 kullanıcıya ulaştıran sunucular, beş saat içinde firefox 2.0 sürümünün toplam indirilme rekorunu egale edilmesini sağladılar. Mozilla kendine hedef olarak belirlediği beş milyon indirme sayısını neredeyse iki katına çıkararak 8,3 milyon indirmeyle tarihe geçti.

Mozilla önceden belirlediği hedefi olan, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek için, sunucu günlüklerini Guiness rekorlar kitabı hakemlerine gönderdi. Hakemlerden gelicek yanıt ile firefox 3’ün rekoru tescil edilmiş olacak.

**Guinness Rekorlar Kitabı’na 24 saat içinde yapılan toplam indirilme sayısı 8,002,530 kişi olarak kaydedildi ve rekor resmiyet kazandı.

Hangi ülkenin, ne kadar indirme gerçekleştirdiğini görmek için tıklayınız.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir