Haftanın Konusu: Fotoğraflara Neden Photoshop vb. Programlarla Müdahele Edersiniz?

Okuma Süresi: 3 Dakika  | Yazdır

Merhabalar,
Haftanın konusuna giriş yapmadan önce, bu bölümün ne olduğundan kısaca bahsetmek istiyorum. Bilgiustam yazarları olarak haftalık konular belirleyip bu konular hakkında, siz ziyaretçilerimizin o konu hakkında neler düşündüklerini bizlerle paylaşması amacındayız. Güncel teknolojik haberler ve bilimsel yazılar dışında, ziyaretçilerin fikirlerini özgürce paylaşacağı bir bölüm olaması dileğiyle. Tabiki gönderilecek mesajlar ahlak kuralları çerçevesinde olması malumunuzdur.

2008-04-20_200250.jpgİlk konu olarak “Fotoğraflara Neden Photoshop vb. Programlarla Müdahele Edersiniz?” seçmiş bulunmaktayız. Ben amatör olarak dijital fotoğrafçılıkla ilgilenmekteyim. Fotoğraflarımı da genellikle Adobe Photoshop programı ile düzenleyip, çeşitli düzetmeler yapıyorum. Son günlerde birkaç arkadaşıma fotoğraflarımı gösterdiğimde “photoshop abi bu” şeklinde yorumlar almak birazcık canımı sıkmadı dağil. Çünkü sahip olduğum fotoğraf makinem Nikon e2200 (2mp) çok basit bir makineden öteye geçememekte. Gerçi macro çekimlerindeki başarısını görmezden gelemem ancak profesyonel bir makineyle çekilen fotoğraflarla elbette kalite farkı ortada. Bu nedenle genellikle makinenin eksiklerini photoshop ile tamamlayıp, güzel bir çalışma yapabilme gayreti içindeyim. Ancak bu gayretimin “photoshop bu” yada “photoshop yapıyorsun sonra ben çektim diyorsun” şeklinde yorumlarla yok sayılması yada küçümsenmesi gerçekten can sıkıcı.

Örneğin :

Bu fotoğraflarımda photshopla renkleri biraz daha düzenleyip, tabiri caizse fotoğrafın solgun ve çamur gibi görüntüsünden kurtarıp daha canlı ve etkileyici olmasını amaçladım. Beğenip yada beğenmemek sizlerin takdir ama benim hoşuma giden fotoğraflar oldular.

Bunların dışında bazen photoshopla daha çok müdahele yapıp, gerçek fotoğrafla uzaktan yakında alakası olmayan çalışmalar da yapmıyor değilim.

 

Genel olarak photoshopu kullanıp güzel çalışmalar yapmak amacındayım. Ama bu emeklerimin görmezden gelip , küçümsenmesi insanın hevesini fazlasıyla kırıyor. Çok gelişmiş bir makineye de sahip olsam eğer bozuk ve düzelmesi gereken yerler olursa da elbette müdahele edeceğim. Bunu bir kusur yada ayıpmış gibi göstermek çok yanlış. Bazı kişilerin yabancı yada Türk olsun, çantalar dolusu fotoğraf ekipmanı ve malzemesi olduğu halde , hala photoshop vb. birçok programla düzeltmeler yaptığını da görmezden gelmemek gerkir.

Eğer fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız, fotoğraflarınıza photoshop, picasa vs. uygulamalarla müdahele konusunda siz neler düşünüyorsunuz?

Not: Yazıdaki fotoğraflar kendi çalışmalarım olup, izinsiz hiçbir şekilde kullanılamaz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir