Halı Yıkama

Okuma Süresi: 6 Dakika  | Yazdır

hali-yikama-fabrikasiÖzellikle ev hanımlarının en çok sıkıntı yaptığı konulardan birisi de halı yıkama sorunudur. Halı yıkama derdi ile uğraşmak zaman alan ve emek isteyen, yorucu bir iştir. Ev ve ofislerimizde en çok kullandığımız eşyalarınızdan birisi olan halılar, büyük bütçeler ayırarak aldığımız ev eşyalarımızın başında gelmektedir.

Birbirinden farklı yapı ve dokuma özelliğine sahip olan halıların temizliği yapılırken kesinlikle dokuma yapısına uygun bir şekilde, iplik ve boya kalitesine uygun, orijinal yapısını bozmadan yıkanması gerekmektedir.

Severek aldığımız değerli step halılarımız zamanla kirlenebilir ya da beklenmedik durumlarda üzerine çay ya da kahve gibi sıcak içecekler dökülebilir. Bu gibi durumlarda halıyı temizleme işlemini kendi olanaklarımız ile yapmaya kalktığımızda halı dokusunu evdeki kimyasal temizleyiciler bozabilir aynı zamanda lekenin çok daha geniş bir alana yayılmasına neden olabilir.

Bu gibi durumlarda yapmamız gereken tek şey, havlu peçete ya da pamuklu bir havlu yardımı ile dökülen lekeyi step halı üzerinden emdirmektir. Bunun dışında hiçbir işlem uygulanmamalıdır. Aksi halde kullandığınız kimyasal temizleyiciler o bölgedeki halı rengini açabilir ve renk değişimine neden olabilir.

Halı temizliğinin önemi, Halılar neden Temizlenmeli?
Evlerinizde halılarınız en çabuk kirlenen eşyalarınızdan birisidir. Gün içinde toz, dökülen kırıntılar hatta vücudumuzdan dökülen ölü hücreler bile halılarınızın en dip köşelerinde birikir. Bunlar da uzun süre boyunca halılarınızın diplerinde saklanarak soluduğunuz havanın da kirlenmesine neden olur. Yüzeysel olarak ev temizliğimiz sırasında yapmış olduğumuz halı temizliğinde sadece yüzeysel bir halı temizliği yapmaktayız. Bunun sonucunda yine halının derinliklerinde kalan kalıntılar, bakteri ve mikroorganizmalar orada kalmaya devam etmekte ve aslında halılarınızın sadece yüzeyini temizlemiş olmaktayız. Halı temizliği özellikle solunum yolu rahatsızlığı ve küçük çocuğu olan aileler için önem arz etmektedir.

Çünkü halılarda biriken tüm kalıntılar soluduğunuz havaya karışmakta, mikrop ve bakteri olarak bizlere geri dönmektedir. Halı temizliğimize önem vermeli ve evimizde sağlıklı bir hava solumalıyız derinlemesine bir halı temizliği için son teknoloji halı yıkama cihazlarına sahip olan halı yıkama firmalarından Halı yıkama desteğini almalıyız.

Step halı temizliği nasıl yapılmalıdır?
Step halılar, maddi olarak oldukça pahalı halı türleridir. Yapısı itibari ile özel iplikler kullanılarak saf yün ile üretildiğinden dolayı özel yıkama talimatları eşliğinde yıkama işlemleri yürütülmelidir. Step halı yıkama talimatlarında belirtilen sıcaklıklarda ve özel halı yıkama fırçalı ile hassas bir yıkama işlemi gerektirir. Aksi halde halı yapısında bozulmalar yaşanacaktır. Step halı temizliği yaparken el değmeden özel halı yıkama şampuanları ile gelişmiş halı yıkama cihazları ile yıkanma işlemi gerçekleştirilmelidir.

Yün Halı nasıl temizlenir?
Yün halılar evlerimize şıklık katan özel tasarım halı modelleridir. Şıklığı kadar hassasiyeti de oldukça fazladır. Yün halı üzerine dökülen tüm lekeler halının en dibine kolay bir şekilde işlemektedir. Nedeni oldukça yumuşak bir dokuya sahip olmasıdır. Yün halı üzerinde oluşan lekelerde yada çay, kahve, oje, ruj, krem gibi inatçı lekeler oluştuğu zamanlarda halıya zarar vermemek adına müdahale etmeyin aksi halde çitileme gibi hareketler ile halı yapısına zarar verebilirsiniz. Profesyonel halı yıkama firmalarından yardım alarak en iyi sonuçlara kolayca ulaşabilirsiniz.

Shaggy halı nasıl temizlenir?
Shaggy halılar görünüm olarak oldukça şık ve modern bir duruşa sahip olan halı türleridir. Shaggy halı yıkama işlemi ise oldukça zor ve meşakkatli bir durumdur. İplikli yapısı itibari ile halının dibindeki toz ve kirlere ulaşmak oldukça güçtür. Derinlemesine ve mikroplardan arınmış bir shaggy halı temizlik işlemi için sizlerde deneyimli halı yıkama firmasından yardım alabilirsiniz.

Kaşmir halı nasıl temizlenir?
Kaşmir halı türleri en çok tercih edilen halı türleri arasında bulunmaktadır. Değer halı türlerine göre oldukça pratik bir kullanıma sahip olan halılar hem ekonomik hem e temizliği basit olan halı türleridir. Kaşmir halı yıkama işlemini kendi olanaklarınız da gerçekleştirebilirsiniz. Fakat sağlıksız koşullarda yıkanan halılar, daha fazla mikropla karşı karşıya kalarak sağlığınız olumsuz etkileyen bir durumda odalarınızdaki eski yerini alabilir. Akıttığınız su faturası, verdiğiniz emek ve harcadığınız emeğe karşın birde istenen hijyenik sonuçlara da ulaşamamakla karşı karşıya kalabilirsiniz. Tüm bunları yaşamamak için ekonomik halı yıkama fiyatlarından yararlanarak kolayca tertemiz halılara sahip olabilirsiniz.

Neden halı yıkama firmasını tercih etmeliyiz?
Halı yıkamak emek isteyen, özel bir alan gerektiren, zaman gerektiren yorucu bir iştir. Yıkama sırasında vermiş olduğunuz emeklerin, akıtmış olduğunuz tonlarca suyun yanı sıra birde kurutma sorunuyla karşı karşıya kalmanıza neden olmaktadır. Uygun hava koşulları takip edilmektedir. Yağmurlu havalar yüzünden tüm bu emeklerimizin boşa gitmiş olması da cabasıdır.
halı yıkama firmaları sayesinde kirlenen tüm halılarınız evinizden yada işyerinizden alınarak özel tesislere taşınmaktadır. Çeşitli halı türlerine özel olarak geliştirilen yıkama robotları sayesinde özel fırça aralıkları ve hareketleri ile özenli bir yıkama işlemi uygulanmaktadır. Yıkama sırasında kullanılan halı şampuanları halı türüne özel olarak geliştirilmiş, halı rengini ve yapısını bozmayacak içeriğe sahip olmaktadır.

Yıkanan halılarınızın suyu alınarak ardından hijyenik ve kapalı alanlarda bir kurutma işlemi gerçekleştirilmektedir. Hiçbir şekilde toz, kir ve partikül ile karşı karşıya gelmeden halılarınız mis gibi kokusu ile temizlenerek özel poşetler ile bir bir ambalajlanmaktadır.

Sizlere yumuşacık ve parlak halılarınız teslim edilirken evlerinizde yada iş yerlerinizde kullanmış olduğunuz halılarınız uzun süre mis gibi kokusu sayesinde adeta bahar kokusunu evlerinize getirmektedir.

Otel, cami ve ana okulu gibi zemini komple halı ve halı fleks gibi halı türleri ile kaplı olan mekânlarda ise yerinde halı yıkama hizmetleri verilerek kısa sürede halıların temizlik işlemleri gerçekleştirilmektedir. Özel halı yıkama makinaları kullanılarak derinlemesine temizlenen halılardan temiz su çıkıncaya kadar yıkama işlemi gerçekleştirilmektedir.

Ardından özel vakumlu cihazlar eşliğinde halıda bulunan su emilerek kısas sürede kuruma işlemi gerçekleştirilir. Nemli kalan halılar için odayı havalandırmak yeterli olmaktadır.

Birbirinde farklı hatta daha önce ismini dahi duymadığımız halı türlerinden olan Çin halısı, el dokuma halısı, step halı, Milâs halı gibi çok farklı türlerden oluşan halıları yıkamak için kendi olanaklarımız ile giriştiğimiz işlemler istenmeyen sonuçların oluşmasına neden olabilmektedir. Uygun olmayan koşullarda yıkanan halılar, istenen sıcaklıların üzerinde su ile yıkandığında halıda renk değişimlerine, boya akmasına ve yapısında çekme yâda salmalar gibi, farklı olaylar yaşanabilmektedir.

Özel olarak seçip beğendiğiniz ev dekorasyonunuzun bir parçası olan halılarınızı çöpe atmamak için bilinçli halı yıkama hizmetleri sunmakta olan, halı yıkama talimatlarına uygun bir halı yıkama işlemi yürüten, güçlü bir altyapıya sahip olan halı yıkama firmasından sizlerde ekonomik fiyatlarla hizmet alabilirsiniz.

Halı türünüz her ne olursa olsun eskisinden çok daha yumuşak, parlak ve temiz olabilmesi adına sizlerde halı yıkama desteği alabilirsiniz. Kendi yöntemleriniz ile halı yıkama işlemlerini bir taraf bırakın vermiş olduğunuz yıkama ücretlerini fazlasıyla karşılayacak olan halı yıkama firması sayesinde sizlerde ucuzun yıllar bozulamadan kullanabileceğiniz halılara kolayca sahip olabilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için : www.istanbulhaliyikamasirketi.com sitesinden bilgi alabilirsiniz.