Tatil İçin Kiralık Villalar

Okuma Süresi: 5 Dakika  | Yazdır

Yaz dönemlerinde tercih edilen tatil seçeneklerinin sayısı artıyor ama aynı dönemde artan talep tatil için katlanılması gereken maliyetleri de en üst seviyeye çıkartıyor. Ayrıca birçok tatil merkezi, turistik tesis de çok kalabalık oluyor. Dolayısıyla istediğiniz gibi dinlendirici ve fazla cep yakmayan bir tatil yapma imkânı ortadan kalkıyor. Ama ülkemizde yakın dönemde sunulmaya başlayan kiralık villalar yani villa tatili seçeneği, tatil planlarınızla ilgili tüm sorunlara çözüm bulmanızı sağlayabilir.

villa

Örneğimizdeki 5 yatak odalı ve haftalık kiralama ücreti 1950 TL olan villa.

Villa tatili yurt dışında, ABD, İngiltere, Fransa, İtalya gibi gelişmişlik düzeyi üst seviyelerde bulunan ülkelerde çok tercih edilen bir tatil yöntemi olarak ortaya çıkıyor. Bunun nedeni ise ailenizle ya da arkadaşlarınızla birlikte vakit geçirebileceğiniz güzel ortamlar hazırlamasının yanı sıra, diğer tatil seçeneklerine göre çok daha uygun fiyatlar sunması. Kiralık villalar tüm ev eşyalarına sahip olan, kendilerine ait özel havuzları bulunan, geniş dinlenme alanları ve aktivite alanları olan tesisler, evler olarak düşünülebilir. Kiralamayı düşündüğünüz bölgedeki villaları kontrol edebiliyor, villanın özelliklerini ayrıntılı biçimde gösteren fotoğrafları inceleyebiliyor, villada aradığınız ekstra özelliklerin (internet erişimi, jakuzi vb. gibi)  olup olmadığını öğrenebiliyorsunuz. Sonrasında ise haftalık olarak verilen kiralama ücretlerine bakarak ve bir miktar kaparo yatırarak villayı kiralayabiliyorsunuz. Verdiğiniz kaporayı ise, villada kullanılan eşyalar veya donanımda herhangi bir hasar olmadığı takdirde geri alıyorsunuz. Villaların fiyatlarına gelince oldukça uygun olduğu söylenebilir. Örneğin Antalya ilinin Kalkan ilçesinde ve ünlü İslamlar köyünde bulunan 5 yatak odalı, 10 kişinin konaklayabildiği bir villanın Nisan, Mayıs ve Kasım aylarındaki haftalık kiralama ücreti 1950 TL olarak belirlenmiş. Bu ücreti kişi başına ve gecelik olarak hesaplarsak, 10 kişiden oluşan bir grup için kişi başına gecelik kiralama ücreti 25-30 TL arasına geliyor! Dolayısıyla bir pansiyonda kalacağınız tatilin gecelik konaklama maliyetinden çok daha uygun bir fiyata, dayalı döşeli, interneti ve jakuzisi bulunan, özel havuzu ve çocuk havuzu olan geniş, ferah ve özel alanlar sunan bir villayı kiralayabiliyorsunuz. Bu villanın Temmuz ve Ağustos aylarındaki haftalık kiralama ücreti ise 5950 TL olarak belirlenmiş. Yani en çok rağbet gören aylardaki bir gecelik kişilik kiralama ücreti bile 80 TL civarına geliyor. Aynı aylarda yüzlerce kişiyle birlikte kalacağınız kalabalık ve özel alan ihtiyacınızı karşılamayan, aynı konaklama kalitesini sunmayan turistik tesislerde ise fiyatlar 100-500 TL arasında bulunan fiyatlar olarak belirlenmiş. Dolayısıyla uygun fiyatla tatil yaparken, kendi ailenizle ya da arkadaş grubunuzla rahat bir şekilde vakit geçirmek istiyorsanız, villa kiralama seçeneği çok uygun bir seçim olarak görünüyor. Örnek verdiğimiz villanın sezondaki diğer aylardaki kiralama ücreti ise verilen iki fiyat arasında yer alıyor.

villa2

1950 TL haftalık kiralama ücreti olan villanın salonu

Bu villalar hakkında en iyi ve ayrıntılı bilgiyi sunan firma ise villaekstra.com adresinde hizmet veriyor. Sitedeki çok sayıda villa, yazlık seçeneğini inceleyerek sizin için en uygun olan yeri ve oradaki villayı tespit edebilirsiniz. Tabi kiralık olarak sunulan villalar için talep edilen ücretler farklılık gösterebiliyor. Bu farklılık villanın bulunduğu yerden, deniz manzaralı ya da doğa manzaralı olmasından, sunulan imkânlardan ya da buna benzer sebeplerden kaynaklanıyor. Ama fiyatları en yüksek seviyelerde bulunan villaların bile kişi başına düşen gecelik kiralama ücreti sezon başında ve sonunda 50 TL civarını aşmıyor. Dolayısıyla sitede en pahalı, en yüksek maliyetli olarak görünen villaların bile diğer tatil seçeneklerine göre çok daha uygun maliyetleri olduğu söylenebilir.

villa3

Antalya,Kalkan, İslamlar köyündeki 3 yatak odalı, haftalık 1600 TL kiralama ücreti olan muhafazakar villa

Villaların önemli özellikleri arasında bazı kiralık villa seçeneklerinin ‘muhafazakâr villa’ olarak sunulması da geliyor. Özellikle muhafazakâr yapıdaki aileler ya da mahremiyete ihtiyaç duyan kişiler bu villaları tercih edebilirler. Söz konusu muhafazakâr villaların diğer kiralık villaların sunduğu özelliklerden eksik kalan bir yönleri yok. Farklılıkları özel havuzlarının, bahçelerinin dışarıdan görülemeyecek şekilde kapalı olmasından kaynaklanıyor. Dolayısıyla mahremiyetlerine önem veren aileler, yeni evli balayı çiftleri ya da özellikle bu şekilde olmasını isteyen herkesin faydalanabileceği bir seçenek olarak görünüyorlar. Bu villaların haftalık kiralama ücretleri de diğer villalardan daha farklı değil. Örneğin yine Antalya ili, Kalkan ilçesi, İslamlar köyünde bulunan 3 yatak odalı 6 kişinin konaklayabileceği muhafazakâr villa, Nisan ayında 1600 TL haftalık kiralama ücreti ile sunuluyor. Villaların arasındaki fiyat farkları çok önemli değil ama bu farklılıklar da genellikle villanın bulunduğu konumdan kaynaklanıyor. Çok gözde bir tatil yöresinde bulunan kiralık villa ile daha sakin bir tatil merkezinde yer alan, köyde bulunan bir kiralık villa arasında fiyat farkı olacağını tahmin edebilirsiniz. Ama söz konusu fiyatlar daha önce de bahsettiğimiz gibi genellikle kişi başına gecelik kiralama ücreti 25-50 TL aralığında olacak şekilde belirlenmiş. En az imkâna sahip olan, en az manzarası olan villayı kiraladığınızda bile, şehir merkezine ya da toplu taşıma araçlarına birkaç kilometre mesafede bulunuyorsunuz. Diğer imkânlar yani alış veriş merkezleri, restaurant, plaj gibi imkânlar ise genellikle 300-500 metre yakınınızda bulunuyor. Sonuç olarak diğer tatil seçeneklerini çekici bulmayan, hesaplı ama konforlu bir tatil yapmak isteyen, ailesiyle, arkadaş grubuyla ya da iş arkadaşlarıyla unutulmaz bir tatil geçirmek isteyen kişiler için en uygun seçenek olarak görünüyor. Üstelik tek yapmanız gereken de villaekstra.com adresine giderek seçenekleri incelemek ve karar vermek olacak. Kararınızı verdikten sonra villayı kiralamak ve güzel bir tatil yapmak ise çok kolay şekilde gerçekleştirebileceğiniz işler.