Vista’nın yepyeni “Windows Speech Recognition” Programının Tanıtımı

Okuma Süresi: 2 Dakika  | Yazdır


Teoride programları başlatmak-kapamak, mail okumak-yazmak, programlar arası geçiş yapmak, döküman yazmak hatta web formlarını doldurmak için bile kullanılabilen yazılımın yukarıdaki videoda göründüğü üzere pratikte ne kadar başarılı olabileceğine sizler karar verin.

Windows Vista Speech Recognition ismiyle bilinen ve aslen bir ses tanıma yazılımı olarak karşımıza çıkan ve kullanışlı olduğu idda edilen bir yazılır. Bu yazılım özellikle klavye ve mouse kullanımı sınırlı olan veya bilgisayar kullanımına daha rahat komuta edebilmeyi ve dolayısıyla daha üretken olmayı isteyen kullanıcıları hedef alıyor.


Windows Vista ses tanıma yazılımı Microsoft en son ses tanıma teknolojisi ile kullanıcılara sunulan yepyeni bir özelliktir. Ses tanıma yazılımı olarak farklı aksan ve dillerde çok yüksek tanıma ve başarıyla uygulamaya sahip çok gelişmiş bir sistemdir. Yazılım şu an için English (U.S.), English (U.K.), German (Germany), French (France), Spanish (Spain), Japanese, Chinese (Traditional) ve Chinese (Simplified) dillerini desteklemektedir.


Yazılımın aile bireyleri için özelleştirilmiş ses tanıma ve komutlar verebilme, yazı yazabilme ve düzeltebilme, doğrudan komut girebilme gibi özellikleri de bulunuyor. Vista ile entegre olarak gelen bu yazılım tamamen ücretsiz ve oldukça kullanışlı bir program izlenimi veriyor. En azından Microsoft’un resmi olarak açıklaması bu yönde…