Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kirpik Tipine Göre Maskara Seçimi Nasıl Olmalıdır?

0 572

Günümüzde makyaj hem bir sanat hem de günlük hayatın vazgeçilmezi haline gelmiştir. Makyajın genel olarak kadınlar tarafından kullanıldığı düşünülse de sahne sanatlarında, televizyon sektöründe erkekler tarafından da kullanılmaktadır. Bunun yanında erkekler için özel olarak ürün üreten markalar makyajı erkeklerin de günlük hayatına sokmuştur.

Kirpik Tipine Göre Maskara Seçimi Nasıl Olmalıdır?Makyaj yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri doğru ürün seçmektir. Çünkü herkesin cildinin yapısı farklı ürüne ihtiyaç duymaktadır. Binlerce çeşit ürün arasında doğru ürün seçmek için kendi cildimizi ve yüzümü çok iyi tanımamız gerekir.

Makyajın en tamamlayıcı unsurlarından biri maskaradır. Maskara sayesinde bakışlar daha canlı görünür. Bu canlılığı en doğru şekilde vurgulamak için kirpik tipine göre maskara seçmek gerekmektedir. Kirpik tipine göre seçilmesi gereken maskara tiplerini şu şekilde sıralayabiliriz.

1- Kısa ve düz kirpikler; kirpikler kısa olduğu için daha ince ve düz uçlu olan maskaralar tercih edilmelidir. İnce olması sayesinde daha kolay kontrol sağlayan ve tüm kirpiklere daha kolay ulaşabilen bir maskara daha etkili bir sonuç alınmasını sağlayacaktır. Bunun yanında ince uçlu olan fakat kıvrımlı maskaralar da kullanabilir bu sayede hem kirpikleri uzatır hem de kıvırarak daha da uzun görünmesini sağlar.

2- Uzun ve kıvrımsız kirpikler; uzun ama kıvrımsız kirpikler bakışların aşağı düşmesine neden olur. Bakışları kaldırmak için kirpikleri olabildiğince kıvrık göstermeye çalışmak gerekmektedir. Bunun için orta kalınlıkta kıvrımlı maskaralar tercih edilmektedir.

3- Seyrek kirpikler; seyrek kirpiklerin ihtiyacı hacim ile daha dolgun görünmektir. Bunun için daha dolgun ve kalın uçlu fırçalar tercih etmek gerekmektedir. Fırça ne kadar kalın olursa üzerindeki ürün daha fazla olur ve o kadar fazla hacim verir. Bu yüzden seyrek kirpiklerin en büyük boy maskaraları tercih etmesi gerekmektedir.

4- Dolgun fakat düşük kirpikler; dolgun ve düşük kirpiklerin tek eksik yanı düşüklüktür. Bu yüzden amaç kirpiğe kıvrım vermektir. Bunun için içinde küçüklü büyüklü kılları olan kıvrımlı fırçalar kullanmak gerekmektedir.

5- Birbirine yapışık kirpikler; birbirine yapışık kirpikler iç içe geçtiği için seyrek görünürler böyle kirpikler için önce kirpikleri bir kirpik tarağı ile tarayarak ayırmak gerekir. Daha sonrasında ise kılları sık yapılı ve kısa olan maskaralar kullanılması faydalı olacaktır.

Kirpik Tipine Göre Maskara Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Bunların dışında yine maskaradan beklentilere göre de seçim yapmak gerekmektedir. Daha detaylı bir maskara sürme işlemi gerçekleştirilmesi isteniyorsa daha ince yapılı maskara tercih etmek gerekmektedir. Maskarayı sadece kirpiklerin uçlarına sürmek yanlıştır çünkü ürünün verdiği ağırlıkla kirpikler daha da aşağı düşebilir. Bu yüzden kirpikleri diplerden uçlara doğru şekillendirmek gerekmektedir.

Maskara sürmenin en önemli inceliklerinden biri mümkün olduğu kadar az ürün kullanmaktır. Kat kat sürülen maskara tam tersi kirpiklerin birbirine yapışmasına ve fazla ürünün ağırlığı ile kirpiklerin aşağı düşmesine neden olur. Maskara sürerken yapılan bir maskara ise kirpiklere üstten başlayarak maskara sürmektir. Üst taraftan sürülen maskara kirpiklere ağırlık yapacağı için kıvrımını kaybetmesine neden olur. Maskaraların kirpiklere zarar vermemesi için son kullanma tarihlerine dikkat edilmesi gerekmektedir

Yazar:Özge Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku