Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bebekleri Tuzlu Su İle Yıkamak Doğru Mudur ?

0 5.468

Bebekleri Tuzlu Su İle Yıkamak Doğru Mudur ?Bebekleri tuzlu suda yıkamak,Anadolu’da oldukça yaygındır.Bu durum, sıklıkla yaşandığı ,çok eskiye dayalı bir yöntemdir.Burada bebeğin tuzlanmasında ki en önemli pay,bebeğin tuzlandıktan sonra terinin kokmayacağı ve ileriki dönemlerde hiç kokmayan bir tene sahip olmasıdır. Bu alışılagelmiş yöntemler devam etmekte ve bu inanışlar ısrarla sürmektedir.Peki bebekler ne zaman tuzlanmaya başlar? Tuzlanan bebeğin gerçekten teri kokmamaya başlar mı? Bunun gerçeklik payını sizlerle paylaşmak istiyoruz. O halde bebekleri tuzlu su ile yıkamak doğru mudur ? Hep birlikte bu konudan yararlanalım.

Bebekleri Tuzlu Su İle Yıkamak Doğru Mudur ?Bebek doğduktan 1 hafta 10 gün sonra genelde anneler bebeğini tuzlu suda yıkar. Yapılan tuzlama işlemi sonrası ,artık inanışlar bebeğin bir ömür boyu kokmayacağına tabii tutulur ? Fakat bu aslında kanıtlanmış bir durum değildir. Çok eskiye dayanan geçmişi vardır. Lakin bilginin kaynağının doğru olduğu pek söylenemez.

Özellikle Anadolu’nun bu şehirlerinde hala bebeklerini ısrarla tuzlayanlara şahit olmaktayız. Bu iller Başta Hatay olmak üzere Bursa,Çukurova,Mersin,Mardin,Midyat,Diyarbakır,Gaziantep ve Hakkari,Batman,Van,Bitlis,Siirt ve benzeri illerde bu geleneğin sürdürüldüğünü söyleyebiliriz.Tuzlu su ile yıkanan bebekler aslında risk altındadır. Neden mi? Çünkü tuz vücudun sıvısını alarak,bebekte kalıcı hastalıklara,beyin kanamasını ve deri hastalıklarına hatta kemiklerde erimelere bile yol açabilir. Bu nedenle tuzlu su yöntemi ile daha teni taptaze olan bir bebeğe tuzlu su sürmek ona ancak işkence olur ve zarar verir. Ter kokusunun azalması için bebeği tuzlu suda yıkamak yerine,bir pamuk yardımı ile koltuk altlarına hafif bir şekilde tuzlu su bastırabilirsiniz. Baskı esnasında cildine fazla temas etmesine katiyen izin vermemeniz gerekir. Bu bebeğin hassas cildini tahriş edebilir.

Bebekleri Tuzlu Su İle Yıkamak Doğru Mudur ?Tuzlu su yakıcıdır. Bir bebeğin vücuduna değmesi ile bebek günlerce hatta aylarca bu durumdan huzursuzlanabilir. Bu yanlış bilgi bebeğinize ciddi oranlarda zarar verir. Tuz her ne kadar kokmayı engellese de bebeğin teninde iki kere düşünmeniz gerekir.Tuz bebeğin kanında yükselmelere yol açar ve sıvı kaybı artar. Bu durum bebeği ölüme kadar götürebilir. Bebeğinizin kokmaması için ev ısısı bebeğe uyacak koşullarda 2 günde bir banyo yapılmalı ve bebek mümkün oldukça temiz olmalıdır. Ter bezlerinin kokmasındaki ana sebep ise sağlıksız ve yanlış beslenme sonrası ortaya çıkar. Bu nedenle mümkün oldukça bebek ilk 6 ay kadar anne sütü ile beslenmeli ve ek gıdalar için acele edilmemelidir.Sağlıklı bir bebek yetiştirmek için bebeğinize zarar veren her şeyden kaçının. En önemlisi bilgilik payı gerçek olmayan ve kanıtlanmayan sözler ile hareket etmeyiniz. Bu bebeğin dengesini altüst eder.

Bebeğinizi Günlük Silerek Kokmasını Engelleyebilirsiniz !

Hassas bebeğinize tuzlu su ile yıkamak yerine her gün bebeğinizi kaynatılmış bir tülbent ile ılık köpüklü su ile silip ,temiz sulu bez ile durulama yapabilirsiniz. Bazı bebekler sık yıkanmaktan zevk almayabilirler. Bu durumdan huzursuz olabilirler. 3 gün banyoya ara verdikten sonra silme işlemi ile devam edebilirsiniz. Bebekler en çok karınları tok iken huzurlu ve sakin olurlar. Bu işlemi yapmadan önce bebeğinizin karnının iyice doyduğundan emin olmanız gerekir.

Bebekleri Tuzlu Su İle Yıkamak Doğru Mudur ?Bebek eğer tok ise sizin onun ile ilgilendiğinizin farkına varacak hatta bu temizliği sevmeye başlayacaktır. Özellikle eller hergün silinmelidir. Bebekler en çok ellerini ağızlarına götürürler. Bu durum ise onların o kısa döngü içinde hasta olmalarına kadar gidebilir. Bu yüzden el ve tırnak temizliği,kulak içi temizliği ,ense arkaları,yüz,çenealtı silinmelidir.Hergün altını bezlemeden Önce köpüklü ılık su ile baskı uygulamadan bebek temizlenip silinmelidir. Islak mendiller direk olarak pişiğe yol açacağından,ıslak mendil kullanımında mendilin tekrardan ılık su ile yıkanarak,kullanılmasında fayda vardır. Bebeği tuzlu su ile yıkamak ciddi oranlarda tahriş edici ve zarar verici olabilir. Tuzu bebeğinizde denemeyin. Sağlıklı yaşam için önce doğru ve bilinçli olmak gerekir. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
bakımlıyız.com

Yazar:Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku