Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Belize Neresidir?

0 432

Belize Neresidir?Belize,

Orta Amerika coğrafyasında yer alan bir Latin ülkesidir. Söz konusu bu ülke, bölgede yer alan en küçük ülkeler arasındadır. Orta Amerika coğrafyasını ele aldığımızda burası son derece önemli stratejik bir lokasyon olarak karşımıza çıkar. Çünkü bölgede oldukça önemli bir yere sahip olan Kuzey ve Güney Amerika kıtalarının birleştiği hattı oluşturur. Aynı şekilde bu hatta karayolu bağlantısı da sunan Orta Amerika coğrafyası bu anlamda sadece bölge için değil dünya geneli için de korunması gereken önemli merkezler arasında sayılır. Küreselleşen dünyayla beraber ekonomik ticaret hacmi de son derece ciddi bir artış göstermiş ve bu da iki devasa su kütlesinin birbiri ile bağlantı kurması zorunluluğunu da beraberinde getirmiştir. Her ne kadar Pasifik ve Atlantik Okyanusları zaten Antarktika açıkları nazara alınırsa birbiriyle birleşir ama bu birçok ülke için ciddi anlamda zaman ve de para kaybını da beraberinde getirir hal böyle olunca Orta Amerika iki okyanusun birleşeceği bir yapay kanala ev sahipliği yapmış bu kanala da Panama Kanalı adı verilmiştir. Bu kanalın yapımı Belize de dahil olmak üzere bu hatta yer alan birçok ülke için olumlu sonuçlar doğurmuştur.

Belize Neresidir?Belize,

bu anlamda son derece stratejik bir coğrafyada yer alır. Ülke tıpkı diğer Orta Amerika ülkeleri gibi çok uzun yıllar boyunca Avrupalılarca sömürülmüştür. Bu sömürülmeyle beraber ülkede yer alan birçok değerli maden Avrupa’ya taşınmıştır. Ancak Orta Amerika her ne kadar sömürülse de bu sömürülme faaliyetlerine karşı çıkan en önemli ve de öncü coğrafyalar içinde yer almasıyla dikkat çeker. Britanya İmparatorluğu’nun kolonisi olması sebebiyle Britanya ile özdeş bir şekilde ”Britanya Honduras’ı” olarak da anılan ülke, günümüzde bölgenin güçlüleri arasında gösterilen Meksika ile kuzeyden, Guatemala ile batıdan ve doğudan da Karayipler’le komşu durumundadır. Belize, sınırları dahilinde bir elin parmağını geçmeyecek kadar şehre sahiptir. Bu şehirler arasında en önde gelen Belize City’dir. Bu şehir her ne kadar ülkenin en popüler ve de en tercih edilen şehri olsa da başkent statüsüne sahip değildir. Ancak başkent olmasa da sahip olduğu kültür ve de turizm sahalarıyla dikkat çeken bölge, başkent Belmapon ile kıyaslandığında çok önde yer alır. Belize, bölgede bulunan diğer devletlerle karşılaştırılırsa bunlar arasında bağımsızlığını en geç elde eden devletlerdendir. 21 Eylül 1981 tarihe kadar Birleşik Krallık’ın bir parçası olan Belize, bu tarihle elde bağımsızlık sonrasında bölgenin en genç devletleri arasında yer almıştır. Ekonomik durumu ele alınırsa, aslında Orta Amerika’nın orta seviyeli ülkelerinden olan Belize, kişi başına düşen 5 bin Amerikan doları geliriyle pek de zengin sayılmaz.

Belize Neresidir?Son derece küçük bir ülke olan Belize, 400 bin civarında bir nüfusa sahiptir ve de bu anlamda bölgenin en düşük nüfus verilerine sahip devleti olarak dikkatleri çeker. Belize‘ye ulaşmak isterseniz, bu durumda kesinlikle aktarmalı olarak seyahat etmeniz gerekir. Ortalama seyahat süresi 12 ila 24 saat arasında izlenecek rotaya göre değişiklik gösterebilir. Seyahatiniz öncesi için gereken araştırmaları yapmanız sizin için daha güvenli bir uçuş anlamına gelir. Güncel vize politikaları bakılması gereken en önemli hususlardandır. Bu konuda IATA’dan bilgi elde edebilirsiniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.