Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ödüllü; “Singapur Havayolları”

0 335

Singapore Airlines ya da Türkçe ifade edebileceğimiz şekliyle Singapur Havayolları, dünyanın en önde gelen havayolu şirketlerinden biridir. Okyanusya ülkelerinde Singapur’un ulusal bayrak taşıyıcı havayolu olan Singapur Havayolları, aynı zamanda da ülkenin en önemli ticari markalarından biri olarak göze çarpmaktadır. Köklü bir geçmişe sahip olan Singapur Havayolları, en çok reklamına yapan güzel Singapurlu kızlarla bilinmektedir. Burada reklamlarda kullanılan hostesler aynı zamanda Singapur Havayolları simgesi olarak kabul edilir. Okyanusya ülkelerinden Singapur’un en gözde markası olan Singapur Havayolları, aynı zamanda da bölgenin Qantas Havayolları ile beraber en çok kar eden havayolu şirketidir. Elde edilen karın yanı sıra sunulan hizmetle de birçok havacılık ödülünü kucaklamış olan Singapur Havayolları, resmi olarak 1 Mayıs 1947 tarihinde kurulmuştur. İlk kurulduğu dönemde adı Singapur Havayolları olmayan ve Malayan Airways olarak piyasaya giren Singapur Havayolları, uzun yıllar bu isimle hizmet vermiştir.

AnÖdüllü; "Singapur Havayolları"cak tam olarak Singapur Havayolları adı altında 1 Ekim 1972 tarihinde faaliyet göstermeye başlayan şirket, kısa sürede ününü daha da artırmış ve bölgede ciddi bir pazara sahip olmuştur. Kısa bir süre içinde dünyanın önde gelen havayolu şirketlerinden birine dönüşen Singapur Havayolları, küçük bir yarımada olan Singapur’u dünya ile bağlamaya başlamıştır. Bu sayede bölgeye herhangi bir aktarma yapılmaksızın, Avrupa, Asya, Okyanusya, Kuzey ve Güney Amerika kıtalarında yer alan ülkelerden direkt uçuşlarla ulaşılabilmektedir. Bu anlamda ülkenin dünyaya açılan yüzü olan Singapur Havayolları, bünyesinde çok sayıda uzun menzilli jumbo jet olarak tabir edilen devasa ticari yolcu uçaklarını da bulundurmaktadır. Şirket, Airbus ürünü A380, A330, A350’ler gibi yaklaşık olarak havada 16 ila 18 saat uçabilen devasa uçaklara da sahiptir. Ayrıca şirket Boeing ürünü olan 777 serilerini de bünyesinde tutmaktadır. Son derece modern bir filoya sahip olan Singapur Havayolları, toplam 111 adet ticari yolcu uçağına sahiptir. Bu uçakların ana hubu ülkenin en büyük havalimanı olan Singapore Changi Havalimanı’dır. Şirket bu anlamda uçuşlarının neredeyse tamamına yakını bu merkez ile bağlantılı olarak gerçekleştirmektedir.

Singapur Havayolları ayrıca Lufthansa’nın kurucu üyesi olduğu dünyaca ünlü havayolu ittifakı Star Alliance da üyedir. Böylece şirket ”Code-Share” uçuşlar da gerçekleştirebilmektedir. Bu ortaklık sayesinde hemen hemen dünyanın her noktasına uçan bir havayolu şirketine dönüşen Singapur Havayolları, sadece kendi uçakları hesaba katılacak olur ise, toplam 64 adet uluslar arası uçuş destinasyonuna sahiptir. Küresel bir havayolu şirketi olan Singapur Havayolları, yaklaşık olarak 25 bin çalışanı ile ciddi bir istihdam kapısıdır. Singapur Havayolları, Dünya Havacılık Ödülleri’nde her yıl hatırı sayılır bir performans sergilemekte ve Asya pazarının en önemli havayolu şirketleri arasında gösterilmektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.