Çocuğunuza Asla Vermemeniz Gereken 6 Yiyecek

Dışarıda, pek çok sağlıksız yiyecek vardır ve bazı yiyecekleri asla çocuğunuza vermemeniz gerekir. Bu sağlıksız yiyeceklerden birçoğu, çocuğunuzu ömür boyu kötü sağlık koşullarına sahip olmasına ve yüksek obezite riski taşımasına sebep olur. Çocuk yiyecekleri, çocuk TV programlarında agresif bir şekilde pazarlanmakta ve arkadaş canlısı çizgi filmlerle parlak bir şekilde paketlenmektedir bu da markete gittiğinizde çocuğunuzla savaşmak zorunda kalacağınız anlamına gelir. Ancak çocukların seçtiği yiyecekler o kadar kötüdür ki kesinlikle satın almayı reddetmeniz gerekir. Şayet çocuklarınızla doğru bir başlangıç yapabilirseniz daha sağlıklı bir yaşam süreceklerdir.
İşte size almamakta ısrarcı olmanız gereken 6 yiyeceğin neden sağlıksız olduğuna dair bilgiler:

Meyve Suyu Gibi Şekerli İçecekler

Herkes gibi çocuklarda şekeri sever. Oysa şeker çocuklar için çok kötü bir maddedir. Sporcu içecekleri, meyve suyu, gazlı içecekler gibi şekerli içecekler şeker oranı olarak çok yüksek içeriğe sahiptirler. Bu içecekler parlak renkli etiketlere ve hedefli reklamlara sahiptir karşısındakini cezbeder ama asla hiçbir zaman çocuklar tarafından tüketilmemelidir. Çünkü % 100 meyve suyu bile sağlıklı değildir. Meyvelerde çok miktarda şeker, lif ve besin bulunur. Meyve suyu sıkıldığında, lif ve diğer besinlerin birçoğunu kaybedersiniz ve sadece içinde barındırdığı şeker kalır. Şeker diş çürümesine neden olur, sağlıksız kilo almasını sağlar ve davranışsal sorunlara yol açabilir.

Kahvaltılık Gevrek

Genel anlamda bakıldığı zaman kahvaltı gevrekleri ve hamur işleri çok kötü besinlerdir. Çünkü genellikle çoğu beyaz rafine unla yapılırlar. Alındığı zaman bu yiyecekler vücut, beyaz una tıpkı şeker gibi tepki verir ve egzersiz yaparak bu besinleri yakmazsanız. Yakılmadığından dolayı da vücudunuzda göbek yağına dönüşürler. Bu gıdaları almanın hiçbir faydası yoktur ve beyaz undan lif veya besin alamazsınız. Beyaz undan yapılan şekerli çöreği düşünseniz ya, doğruca göbek ve beyne giden bir kaloridir. Dolayısıyla kahvaltıda kek, çörek, kurabiye gibi bol şekerli ve beyaz undan yapılan gıdalar kesinlikle çocuklara verilmemelidir. Bu kural evde kendiniz yapsanız dahi geçerlidir.

İşlenmiş Et

Sosisli sandviçler çocukluğun bir parçasıdır, fakat kesinlikle olmaması gerekir. İşlenmiş etler koruyucu maddeler içerdiği için, sağlıksız yağ ve tonlarca tuz içerir. Nitratlar kanserojen madde içerir hatta organik türleri bile. Çocuklar genellikle gün içerisinde sosisli sandviç, sosis, sucuk, jambon, şarküteri vb. Gibi işlenmiş etleri tüketmeyi çok severler. Onların bu işlenmiş etler ile beslenmesine izin vermek, onların bir ömür boyu kalp problemleri ve kilo sorunları ile yaşamalarına izin vermek demektir. Ayrıca, bunları genellikle tam tahıllı ekmek yerine beyaz ekmekle yemesine izin verirseniz v tüm bu şekerler çocuğunuzun karnına yapışır. Düşünseniz ya beyaz un zaten zararlı üzerine birde işlenmiş etin zararı ekleniyor. Çocuğunuza bu kötülüğü yapmak ister misiniz?

Parmak Gıdalar

Kızartılmış parmak gıdalar, tavuk nuggetleri, balık çubukları ve mozzarella çubukları olarak da bilinir. Bu parmak gıdalar birkaç düzeyde gerçekten iğrenç denilecek gıdalardır. Örneğin, tavuk kanadı, pek çoğu doğada bulunmayan 20’den fazla bileşen içerir. Bu bileşenler arasında düşük kaliteli tavuk dahil olmak üzere, rafine unu (ekmek) da mevcuttur. Ve aynı zamanda hidrojenlenmiş bitkisel yağlar gibi trans yağlarda kızartılırlar. Daha sonra koruyucu ve şeker bakımından zengin daldırma sosları ile servis edilir. Bunun yanında kanser riski taşıyan koruyucularla doludurlar. Bu gıdaları çocuğunuza yedirdiğiniz taktirde çocuğunuz, hasta, kilolu bir çocuk olma riskini taşıyacaktır. Hem de bu risk bir ömür boyu devam edecektir.

Kutulu Mac ve Peyniri

Kutulu makarna ve peynirin, çocukların en sevdiği yiyeceklerden biridir. Üstelik bunu yetişkinlerde sever çünkü hazırlanması pratiktir ve lezzetlidir. Oysa bu yiyecek çok sağlıksızdır ve çocuklar için zararlıdır. Şehriye nasıl yapılı? Tabii ki beyaz undan yapılır ve bu direk göbek yağı demektir. Peynirin içindeki sodyum, koruyucular, gıda dışı katkıları sayarsak kurulu mac peynirinin zararını anlatmaya yeterli olur sanırım. Pratik diye bu gıdaları almak ya da çocuğunuza vermek çok yanlış bir durumdur.
Kutulu mac ve peynirlerde en tehlikeli kimyasallardan biri tatlardır. Bunlar, bebek oyuncaklarından on yıl önce yasaklanan bir maddedir. Yasaklanmasının sebebi çocuklarda öğrenme ve davranışsal problemlerle ilişkilendirilmişlerdir. Üreticiler elbette bu maddeyi kasıtlı olarak onları bu besine eklemiyorlar, ancak üretim sürecinde bunlar gıdaya ilave edildiği de bir gerçektir. Bu yüzden kesinlikle çocukların beslenmesinde bu gıdalara yer verilmemelidir.

Paketli Atıştırmalık Krakerler

Çocukların öğle yemeği olarak tükettikleri genellikle şarküteri ürünleri, peynir, kraker, tatlı ve meyve suyudur. Bu gıdalar gerçekten kötü gıdalardır. Mesela krakerler beyaz un ile kısmen hidrojene bitkisel yağ ile stabil hale getirmiştir. Birde buna kötü yağ içeren şarküteri eti ekleyin. Bunlar korunmuş yağ olarak adlandır. Sıradaki peyniri de sayarsak gerçekten kötü ve sağlıksız bir kombinasyon oluşuyor. Aslına bakarsanız diğerlerin içinde peynir, gerçek peynir ise, kutudaki en sağlıklı şey olabilir. Ama yine de doymuş yağla dolu olduğunu unutmamak lazımdır. Peynirli yiyecekler yağ ve kimyasal maddelerle doludur. Bu gıdaların yanında tüketilen yapay olarak tatlandırılmış şekerli meyve suyunun zararlarından ise zaten yukarıda bahsetmiştik.
Çocuklar atıştırmalıkları, tatlı gıdaları, paketli ürünleri çok seviyorlar ve sürekli tüketmektedirler. Bu onların uzun vadede sağlıksız yaşam koşullarına hazırlanması demektir. Sağlıklı yaşamın temelleri çocukluk çağlarında atıldığı unutulmadan onların bu gıdaları tüketmelerin önüne geçilmelidir.

Kaynakça:
ncbi.nlm.nih.gov
health.ny.gov
childhelp.org

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar