Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çocuklarda Bedensel Gelişim Ve Ruh Hali

0 97

Çocuklarda Bedensel Gelişim Ve Ruh Haliİnsanın gelişimi doğum öncesinden itibaren başlayarak devam eden bir süreçtir. Tüm bu gelişim evrelerinin başında bedensel gelişim gelir. Çünkü; beden gelişmediği takdirde zihin de gelişmez, dil de gelişmez. Bunun için bedenin gelişmesi en çok dikkat edilmesi gereken gelişim sürecidir.

İnsan anne karnındaki ilk gününden itibaren vücut mekanizmalarına sahip olmaya başlar. “Ektodermden sinir sistemi, epidermis; mezodermden iskelet, kaslar, bağdokusu, dolaşım sistemi, boşaltım sistemi; endodermden sindirim bezleri, sindirim kanalı epitali, solunum sistemi epitali gibi doku ve organlar gelişir.” Görüldüğü gibi insan mekanizması o kadar erken gelişmeye başlar ki doğduğu anda tüm sistemleri çalışan bir canlıdır. Bebek anne karnında iken ay ay gelişimi takip edilir. Tüm organları hatta zihinsel durumu tespit edilebilmektedir. Özellikle 4 boyutlu ultrason ile bebeğin tüm iç organları bile rahatlıkla kontrol edilebilmekte ve bir rahatsızlık görüldüğünde bebeğe anne karnında bile cerrahi müdahale yapılabilmektedir.

Çocuk dünyaya geldiği andan itibaren de bedensel gelişimi devreler halinde devam eder. Özellikle ilk 6 ay gelişim çok hızlıdır. Bu süreçte bebeğin kilosu, boyu, kafa ve kol ölçüsü düzenli olarak takip edilir. Ortalama ölçülerde olmayan bebeklere tetkikler yapılır. Beslenme şekli değiştirilebilir. Tüm yapılacak müdahaleler doktor kontrolünde yapılmalıdır. Kulaktan dolgu bilgilerle bebeklerin bakımı yapılmamalıdır. Özellikle toplum içinde yaygın olan şişman bebek sağlıklı bebek anlayışına itimat etmek çok yanlıştır. Her bebeğin kendine özgü bir gelişimi vardır. Önemli olan kilo ya da boy uzunluğu değil sağlıklı bir vücuda sağlıklı olmaktır. Tabii bunun bir alt ve üst sınırı vardır. “Bebeklik ve ergenlik dönemindeki iki hızlı büyüme evresi dışında, uygun koşullar içindeki kız ve erkek çocukların gelişimleri önceden tahmin edilebilecek düzen içinde olmaktadır. Kilo ve ağılık ölçüsü haricinde, kas ve iskelete ve iç organlara ilişkin gelişimde benzeri düzenli ölçümler birbirini izler. Büyük ölçüde ergenliğe bağlı hormonal değişiklikler davranışı etkilediği gibi , daha fötal dönemde hızlı bir biçimde gelişmiş olan beynin faaliyeti de, çocuğun öğrenme kapatisesini artırır, çevreyi taklit etmesini ve uyumunu sağlar.

Çocuklarda Bedensel Gelişim Ve Ruh HaliBedensel gelişimde bebeğin dünyaya geldiği aile çok önemlidir. Ailenin ekonomik durumunun iyi olması, iyi bir beslenmeyi de beraberinde getirir. Vücut için gerekli tüm besin maddelerini alan çocuğun beden yapısı düzenli bir şekilde gelişir. Bedensel gelişim de genetik faktörler önemlidir. Anne ya da babası kısa boylu olan bir çocuğun çok uzun boylu olması beklenemez. Ya da çok uzun boylu ailesi olan bir çocuk çok kısa olmaz. Spor ya da beslenme sayesinde belli ölçülerde farklılıklar olabilir. Yine ailenin kültür düzeyi gelişim için önemli faktördür. Bebek daha dünyaya gelmeden, anne karnında iken onunla konuşan, şefkatini ve sevgisini hissettiren anne, babanın çocukları, sevgisiz bebeklere göre daha farklı değişme ve gelişme grafiği çizer.Bedensel gelişim çok yönlü bir gelişim sürecidir. Bu süreç düzenli takip edilmeli, bebekler mümkün olduğunca anne sütü ile beslenmelidir. Büyüme sürecinde ve tüm hayat boyunca sağlıklı ve doğal beslenmeye önem verilmelidir.

Yazar:Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku