Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kadınların Neden Bu Kadar Duygusal Olduklarını Merak Ediyor Musunuz?

0 909

Bu yazımız kadınların neden bu kadar duygusal olduklarını merak eden tüm erkekler ve son zamanlardaki aşırı duygusal davranışlarına anlam veremeyen tüm kadınlara gelsin.

Sol ve Sağ Beyin:

8868__woman-crying_2538443bErkekler ve kadınlar farklı yapılandırılmıştır bu nedenle kadınların ve erkeklerin beyinlerinin de işleyişi farklıdır. Kadınlar beyinlerinin hem sağ hem de sol taraflarını kullanma eğiliminde iken, erkekler beyinlerinin sol yarım küresini kullanma eğilimindedir. Beynimizin sol tarafı mantıksal akıl yürütme ve problem çözme becerilerinden sorumludur, beynimizin sağ tarafı ise prozodik dil fonksiyonları, yaratıcılık, yüz algılama ve duygularımızı ifade etmekten sorumludur. Bu nedenle beynimizin sol tarafı IQ (mantıksal zeka) sorumlu iken beynimizin sağ tarafı EQ (duygusal zeka) sorumludur. Erkekler beyinlerinin sol tarafını kullanma eğiliminde olduklarından rasyonellik ve mantıksal düşünce gerektiren durumların çözümünde daha etkilidir. Kadınlar beyinlerinin her iki tarafını da eşit şekilde kullanabildiğinden yaratıcılık gerektiren ve duygusal sorunların çözümünde daha etkilidirler. Ayrıca beynimizin sağ tarafı duygularımızı, düşüncelerimizi ifade etmekten ve dil yeteneğinden sorumludur. Bu nedenle kadınların dil öğrenmede ve yaratıcılık konusunda daha etkili oldukları düşünülür.

Kendini İfade Etme:

Kadınlar daha gelişmiş bir limbik sisteme sahiptir. Limbik sistem davranışlar, duygular ve bellek gibi insani yönlerle ilgilenir. Limbik sistem duygu ve düşünceleri daha iyi anlama ve ifade etmeyi ve başkaları ile daha kolay bağ kurmayı sağlamaktadır. Ancak bununla ilgili problem özellikle adet döngüsü ve gebelik sırasında hormonal değişimler nedeni ile depresyona yatkınlık yaratmaktadır. Yani bu dönemlerde kadınlarda aşırı duygusallık ve karamsarlık görülebilir.

Stresle Başa Çıkma:

8868_woman-crying098uyKadınların stresle başa çıkma yöntemleri de erkeklerden farklıdır. Bir kişi stres altında olduğunda oksitosin isimli hormon salgılanmaktadır. Bu hormonlar erkeklerde ve kadınlarda farklı bir şekilde çalışır. Erkekler strese girdikleri zaman testesteron hormonları oksitosin seviyelerini azaltmaktadır bu da erkekleri saldırgan ve öfkeli hale getirir. Kadınlardaki östrojen ise oksitosin seviyesini arttırarak sakinlik ve annelik iç güdüsünü arttırmaktadır. Erkekler duygu ve düşüncelerini ifade etmekte iyi değildir bunun yerine öfkeyle ya da agresif tepkiler verebilirler. Sorunlarını konuşarak çözmek yerine her zaman kavgaya hazırdırlar. Bunun aksine kadınlar sorunlarını rahatlayana kadar başkaları ile konuşarak çözme eğilimindedir.

Fiziksel Farklılıklar:

Kadınlar erkeklere kıyasla duygularını daha farklı ve daha çok hissederler. Özellikle PMS dönemlerinde veya hamilelik dönemlerinde çok fazla duygusallaşıp ağlayabilirler. Bir kadının vücudunda her ay bir çok değişiklik meydana gelmektedir ve bu dönemlerde normal konular bile bir görev gibi gelmektedir. Erkekler nispeten daha az yoğunlukta değişikliklere uğrarlar ve kolayca duygusallaşmazlar.

Toplumsal Algı:

8868_man-vs-womanDiğer bir faktör ise erkeklere küçük yaşlardan beri sert olmaları gerektiği öğretilir. Bu nedenle kötü bir olay karşısında bir erkek üzgün olduğunda ağlamak istediğinde kendini tutar. Bunun nedeni erkeklerin nasıl olması ve nasıl davranması gerektiği konusunda toplumun algısıdır. Erkekler de duygusaldır ancak bunu ifade edemezler.

Erkekler ve kadınlar sürekli kıyaslanmaktadır ve yargılanmaktadır ancak, kadın ve erkek farklı yaratılmıştır ve farklı eğilimlere sahiptirler. Önemli olan kadın ve erkeğin birbirlerinden çok farklı olsa da ayrılmaz olduklarını anlamaktır bu da cinsiyetler arasındaki sorunlar veya farklılıkların sadece karşılıklı anlayış ile çözülebileceğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Kim olduğumuza ve farklılıklarımıza karşı saygılı olmamız gerekir.

Her iki cinsiyet için de kadınların neden duygusal olduklarını anlamak çok önemlidir. Kendini tanımak kadınların depresyon ve duygusal değişimlerin üstesinden gelmelerine faydalı olacaktır. Erkekler için ise bir kadının duygusal oluşunun normal ve doğal olduğunu anlamalarını sağlayacaktır.

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.