Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dortmund Nasıl Bir Şehirdir?

0 1.850

Dortmund, Orta Avrupa ülkelerinden Almanya’da bulunan bir yerleşim yeridir. Avrupa Birliği’nin lokomotifi ve kurucu üyesi olan Almanya’nın en gözde ve en önemli şehirleri arasında gösterilen Dortmund, ülke ekonomisinin önemli bir parçası konumundadır. 16 eyaletten oluşan Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (Nord Rhine – Westphalia) eyaletinde bulunan Dortmund, Türklerin ve Türk kökenli Almanların bolca yaşadığı bir yer olarak da bilinmektedir. Coğrafi olarak Almanya’nın batı kesiminde yer alan Dortmund, Almanya’nın komşusu Hollanda’ya son derece yakın konumdadır. Almanya’nın en yoğun yerleşim yerleri arasında yer alan Dortmund, tam olarak Ruhr Bölgesi olarak adlandırılan lokasyonda yer alır. Şehrin birinci bölgesi olarak adlandırılan merkezinde yaklaşık olarak 600 bin kişi yerleşik olarak ikamet etmektedir. Ancak şehrin hukuki sınırları dahilinde kabul edilen kesimde ise, 5 milyondan fazla insan yaşamaktadır. Dortmund, Almanya’nın orta batısında yer alan Dortmund’un bulunduğu Ruhr Bölgesi 12 milyona yakın bir nüfusa sahiptir.

BDortmund Nasıl Bir Şehirdir?akıldığı zaman Avrupa’nın en eski yerleşim yerleri arasında yer alan Dortmund, bin beş yüz yıllık bir geçmişe sahiptir. Resmi kayıtlara göre 882 yılında ilk yerleşim izleri gözlemlenmiş olan Dortmund, kısa sürede konumu ile bölgenin önemli şehirleri arasında yer almıştır. Bir dönem Prusya’ya da ev sahipliği yapmış olan Dortmund, şehrin en önemli markaları arasında kabul edilen takımı Dortmund’da da Borussia ismini Prusya sebebiyle vermiştir. Almanya’nın Almanya olmadan önceki adı olarak da bilinen Prusya bölgenin en önemli simgeleri arasında yer alır. Dortmund Almanya’nın en eski yerleşim yerleri arasında yer almasıyla Almanya için son derece önemlidir. Dortmund, I. ve II. Dünya Savaşları sırasında Almanya’nın en önemli yerleşim yerleri arasında yer almıştır. Özellikle II. Dünya Savaşı sırasında Almanya’nın en önemli askeri üsleri arasında yer alan Dortmund, Almanya’nın geri çekilmesi ile beraber Müttefikler tarafından çok ağır bir bombardıman altında kalmıştır.

II. Dünya Savaşı sırasında çok ağır bir yıkıma uğrayan Dortmund, neredeyse yerle bir olmuştur. Öyle ki, savaş sonrasında yapılan araştırmalar şehirde bulunan yapıların yüzde 98’inin yıkıldığını ortaya koymuştur. Dortmund, savaş sonrasında yeniden inşa edilmiş ve günümüzdeki halini almıştır. Almanya’nın en önemli sanayi şehirleri arasında yer alan Dortmund, aynı zamanda da bir eczacılık şehri olarak da bilinmektedir. Çok büyük eğitim kurumlarına sahip olan Dortmund, Avrupa Birliği’nin en değerli 20 şehri arasında yer almasıyla da dikkati çekmektedir. Şehir aynı zamanda bir açık hava müzesi hüviyetinde olsa da çok sayıda müze binası da bulunmaktadır. Ayrıca bölgeye son zamanlarda başta Avrupa Birliği’nden olmak üzere birçok uluslar arası turist de ziyarette bulunmaktadır. Bu anlamda da şehir sıra dışı bir ivme yakalamış vaziyettedir. Şehir dünyanın en gelişmiş medya ağlarından birine sahip olmasıyla da ünlüdür. Bu anlamda Dortmund, Almanya’nın medya başkenti olarak anılır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku