Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın en sessiz odası: Orfield Laboratuvarı

0 139

Dünyanın en sessiz odası: Orfield LaboratuvarıDünyanın en sessiz odası
Hepimizin bazen sessizlik istediğimiz anları vardır. Huzur ve sıkıntılarımızın giderebileceğimizi düşünürüz. Ancak dünyanın en sessiz odasında en uzun kalan insanın kırdığı rekor 45 dakikayı geçmemektedir. Sizde biraz huzur ve sessiz bir ortam arıyorsanız bu deneyimi çevrenizde edinmenizi tavsiye ederim dünyanın sessiz odası olarak bilinen Minneapolis’teki Orfield Laboratuarları.

İşte dünyanın en sessiz odası Orfield Laboratuvarı:Güney Minneapolis’teki Orfield Laboratuarlarındaki ‘yankısız odacıkta’ hayatta kalmış bir insanın kırdığı rekor olarak en uzun süre yalnızca 45 dakikadır. Yüzde 99,99 sesleri yok eder ve Guinness Dünya Rekoru’nu dünyanın en sessiz yerinde tutar, ve bu odaya girip böyle bir deneyim yaşamak isterseniz bir süre sonra halüsinasyon dahi görmeye başlayabilirsiniz.

Dünyanın en sessiz odası: Orfield Laboratuvarı3,3 fit kalınlığındaki fiberglas akustik kamalar, yalıtılmış çelik çift duvarlar ve ayak banyosu kalınlığı sayesinde son derece sessiz kalmasını sağlar.Şirketin kurucusu ve başkanı Steven Orfield, MailOnline’a şunları söyledi: “İnsanlara karanlıkta odaya girmeye meydan okuyoruz” ve bu meydan okumaya karşılık olarak bir muhabir odaya girdi ve sadece orada 45 dakika kalabildi.Sessizlik olduğunda, kulaklar uyarlanır. Oda ne kadar sessiz olursa, o kadar çok şey duyarsınız. Kalp atışını duyarsınız, bazen akciğerlerinizi duyarsınız, midenizdeki hareketleri yüksek sesle gürültüsünü duyarsınız. Odada kalmaya hala devam ederseniz damarlarınızdan akan kanın sesini duymaya başlarsanız. Bunun haricinde kalp atışınızı ve kulaklarınızın içerisindeki kıkırdak dokunun kendi doğalarından ötürü çıkardıkları sesleri de bu oda içerisinde net bir şekilde duyabilirsiniz.

Dünyanın en sessiz odası: Orfield Laboratuvarıİnsan beyni bu kadar sessiz ortamdaki sesleri duymaya alışkın olmadığı için bir süre sonra halüsinasyon görmeye başlayacak ve kendinizden geçeceksiniz. -9 desibele kadar duyacağınız bu sessiz ortamdaki gürültüler insanın normal şartlardaki işitme duyusundan tam 3 kat eksiye gidecek. Ve sizin bedeninizdeki çığlıklara tanışmanıza sebep olacaktır.

Kaynakça:
http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2124581/The-worlds-quietest-place-chamber-Orfield-Laboratories.html

http://evrimagaci.org/photo/tr/dunyanin-en-sessiz-odasi

Yazar:Merve Yılmaz

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku