Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Katı Yağın Vücuda Zararları

0 1.119

Katı Yağın Vücuda Zararları Katı yağlar genelde hayvansal gıdalardan ve işlenmiş kuruyemişlerden elde edilir. Örneğin;tereyağı,süt yağı,ceviz yağı,domuz yağı gibi. Mesela kahvaltıların sultanı tereyağı çok fazla sevilerek yenilen bir katı yağdır. Faydaları olduğu kadar zararları da bulunmaktadır. LDL miktarının fazla olması kalp ve damar hastalıklarının hızlıca ilerlemesine neden olur. LDL ‘nin bir diğer adı ,kötü kolesteroldür. Vücutta LDL seviyesinin yükselmesi risk gurubunun içinde yer alır. Yüksek tansiyon,şeker hastalığında şekerin yükselmesi, kan seviyesinin düşmesi, ani kalp krizleri ve damar tıkanıklıkları genelde çok yağlı besinlerden meydana gelir. Yağın oranı vücut indeksine göre ayarlanmalıdır. Sağlık bakımından en çok tercih edilen yağ sıvı yağlardır. Örneğin zeytin yağı, ve biberiye yağı kalp ve damar hastalıklarının önüne geçer. Bu yüzden katı yağları tüketirken ,zararlarını da düşünmeniz gerekir.

Katı Yağın Vücuda Zararlarıİyi kolesterolün tanımı ise HDL seviyesinin yüksekliğidir. HDL seviyesinin düşmesi iyi bir durum değildir. İyi kolesterol bakımından yüksek olması ,sağlık için ideal değerler arasında yer alır. Bu nedenle, HDL değerlerin düşmemesi için trans yağların yani katı yağlarını oranını aşmamanız,kahvaltılarda bile tadımlık yemeniz sağlığınızı zararlı tehlikelerden korur. Uzman bilimcilerin yaptığı bir deneyde ,obeziteye yakalanan kişilerin en çok tükettiği trans yağlar,katı yağlar bir diğer deyimi ile margarinler hızlı kilo almayı tetiklemektedir. Ekmeğe severek sürülen bu yağların fazlası, bütün dengeyi altüst eder ve hormonların sağlıksız bir şekilde çalışmasına neden olur.

Katı Yağın Vücuda ZararlarıObezite hastalıklarının en çok ortaya çıktığı nedenler arasında kötü kolesterolün artması ,LDL seviyesinin hızlıca yükselmesidir. Mümkün oldukça lif bakımında zengin meyve ve sebzeler tüketilmeli ve yağ seçiminde sıvı yağ kullanılmalıdır. Yağların yakılmasına yardımcı olacak gıdalar tüketilmeli,sporlar yapılmalı ve en önemlisi miktarın dışına çıkılmamalıdır. Yağlı yiyeceklerin sağlığa inanılmaz derecede zararları bulunmaktadır. İsterseniz bir de yağlı gıdaların sağlığa verdiği zararları ele alalım. Bakalım bunlar tam olarak neler ?

Katı Yağın Vücuda ZararlarıYağlı Gıdaların İç ve Dış Sağlığa Verdiği Zararlar

– Kalbin ritmini,çalışmasını ve sağlığını bozar.
– Damar hastalıkların oluşumuna zemin hazırlar. İstenmeyen tıkanıklıklar meydana gelir. Kanın damardan sağlıklı bir şekilde geçmesini engeller ve varisler oluşur.
– Behçet hastalığı, migren,karaciğerde yağlanmalar, Böbreklerde sancılar oluşur.
– Saçın gerçek yağını alır. Cildin hızlı yağlanmasına ve sivilcelerin oluşumuna zemin hazırlar.
– Midede sindirimi tembelleştirir ve kabızlığın artmasına neden olur.
– Deri hastalıklarına ve çeşitli kaşınmalara ve alerjik durumların çoğalmasına sebep olur.

Katı Yağın Vücuda Zararları– Mide bulantılarını hızlandırır. İstenmeyen kusmalar ve hazımsızlıkları ortaya serer.
– Hızlı şişmanlamaya ,hatta şişmanlığın obeziteye ulaşmasına neden olur. Trans yağlar,katı yağlar ,sağlık için korkunç hastalıklara zemin hazırlar.
– Ayaklarda ödem ve şişmelere neden olur. Yürümede çabuk yorulma,kas ve eklemlerde ağrı,damar bölgelerde oluşan varisler ve diz kapağı yırtılmasına ,damar çatlamasına neden olur. Kısacası katı yağlar vücuda fayda vermez. Tek faydası tokluk hissi vermesi ve iştahsız kişilerde iştahın açılmasına yardımcı olmasıdır. Sizler için hazırladığımız katı yağların zararlarından ,umarız doğru bir şekilde bilgilenmişsinizdir.Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
uzmanasor.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku