Hamilelikte Cinsel İlişki ve Hamilelik Sonrası Zayıflama

Gebelik döneminde çiftleri  tedirgin eden konulardan biri olan hamilelikte cinsel ilişkiye girilir mi sorusudur.  Eğer gebelikte anne sağlığı ve bebek sağlığını tehlikeye atacak bir sağlık sorunu olmazsa hamilelikte cinsel ilişkiye girilebilir. Hamileyken cinsel ilişkiye girilir mi konusunda çiftler öncelikle dikkat etmesi konuların başında gebeliğin seyri gelmelidir.

Hamilelikte cinsel ilişkide dikkat edilecek nokta cinsel ilişki pozisyonlarıdır.  Bebeğin anne karnındaki ilk 3 ay döneminde bebeğinde gelişimine bağlı olarak kasılmaları tetiklemeyecek pozisyonlar tercih edilmelidir.

Hamilelikte cinsel ilişki sırasında kadının orgazm olması bebeğe bir zarar vermemektedir. Halk arasında yaygın bir görüş olan cinsel ilişki sırasında bebeğe zarar verir mi düşüncesi ise yanlıştır. Cinsel İlişki yaşamak hamile kadına zarar vermez. Cinsel ilişki sırasında kadının salgıladığı endorfin hormonu hem bebeğin hem de annenin rahatlamasını sağladığını da unutulmamalıdır.

Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları

Hamilelik sürecinde eğer erken doğum ya da düşük riski yoksa cinsel ilişkiye girilebilir. Hamilelik sürecini takip eden doktorunuzun kontrolünde gebeliğin gidişatı hakkında bilgilendirme yapılacağı için düşük ya da erken doğum riski de belirtilir ve bu gibi durumlar erken doğumu tetiklediği için cinsel ilişkiyi de doktorunuz önermeyebilir.

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonlarında ise anne adayı ve bebeğin güvende olacağı pozisyonlar tercih edilmelidir. Klasik misyoner pozisyonunda kadın sırt üstü yatacağı için anne karnında bebeğe basınç yaşatabilir. Gebelikte anne adayının karın bölgesinin zorlanmayacağı pozisyonlar tercih edilmelidir. Rahim kasılmalarını tetiklediği için göğüs uçları uyarılmamalıdır.

Hamilelikte cinsel ilişki sırasında vajene boşalma olmamalıdır. Sperm içinde bulunan prostaglandin maddesi rahim kasılmalarını tetikleyebilir.

Anne adayının üstte ya da yanda ya da önce olduğu pozisyonlar tercih edilebilir. Hamilelik ilerledikçe cinsel ilişki pozisyonları değişebilir.

Hamilelikte Beslenme, Kinoa Zayıflatır Mı

Gebelikte dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de beslenmedir. Anne adayları hamilelikte bebeğin sağlıklı şekilde gelişmesini sağlayacak gıdalar ile beslenmelidir. Kalsiyum, protein ve faydalı karbonhidrat ile beslenerek hamilelik gelişimini tamamlayabilir. Hamilelikte tüketilebilecek besinlerden birisi de kinoadır.

Kinoa özellikle zayıflamak isteyenlerin tercih ettiği bir besindir. Kinoa içerdiği faydalı vitaminler sayesinde zayıflamaya yardımcı olur. Tahıl ürünü olan kinoa sağlığımız için oldukça faydalı olan tam protein içerir. Kinoa ayrıca demir ve kalsiyum zenginidir.

Kinoa B2 vitamini ve magnezyum minerali içerir. Demir içeren kinoanın kansızlık sorunu çekenler tarafından tüketilmesi önerilir.

Kinoa Zayıflatır Mı

Kinoa zayıflatır mı sorusuna cevap olarak; özellikle son yıllarda kinoa ile beslenerek zayıflayanların sayısı oldukça fazladır. Tam protein içeren kinoa besin değerli bakımından oldukça zengindir tokluk hissi verir. Öğünlerinde kinoa tüketenler daha geç acıkırlar. Kinoanın zayıflamaya en önemli etkilerinden birisi de lif içermesidir. Lifli bir besin olan kinoa kilo vermeye yardımcı olur ve sindirim sistemini düzenler. Hazımsızlık ve şişkinlik gibi sindirim sorunlarının azalmasına yardımcı olur.

Kinoa tüketerek zayıflamak isteyenler için dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de kinoanın kalorisidir. Kinoa tahıl grubu olduğu için kalorisi yüksektir. 1 su bardağı pişmiş kinoa yaklaşık 200 kaloridir ve besin lifleri bakımından oldukça zengindir. Kinoayı salatalarda haşlanmış olarak ana öğünlerde, kek yaparken kıvam vermesi için kullanabilirsiniz.

Kinoa hamileler ve çocuklar tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Besleyici özellikleri sayesinde kilo kontrolü sağlar ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Özellikle çocuklar kış aylarında daha çabuk hastalanırlar ve öksürüğe yakalanırlar Çocuklarda kuru öksürük neden olur sorusunun farklı faktörleri vardır. Çocuklarda soğuk algınlığı yaşandığı dönemlerde burun akıntısı, ve öksürükte görülebilir.

Çocuklarda bazen hastalık geçse bile kuru öksürük devam edebilir. Çocuklarda kuru öksürük nasıl geçer merak ediyorsanız evde uygulayacağınız basit önlemle çocuklarda kuru öksürüğü geçirebilirsiniz. www.faydaligiller.com u ziyaret edebilirsiniz.

Bebeklerde ve çocuklarda kuru öksürüğü geçirmek için üst solunum yollarını rahatlatmak için çocuk doktorunun önerdiği ilaç tedavisi yapılabilir. İlaç tedavisinin yanında çocuklarda öksürük nasıl geçer ;

Öksürüğü olan çocuğun yanında kesinlikle sigara içmeyi ve sigara içilen ortamlarda bulundurmayın.

Kuru öksürüğü geçirmek için bol bol su içirin. Eğer öksürük ile balgam da varsa su içmek balgamın sökülmesine yardımcı olacaktır.

Kış aylarında elektrikli ısıtıcılar ve kaloriferlerin ısısı nedeniyle odaların nemi oldukça düşer ve nemsiz hava boğaz kuruluğuna neden olur ve öksürüğü tetikler. Kuru öksürük çeken çocukların bulunduğu odanın nemlenmesini saplayın ve kalorifer sulukları kullanın.

Adaçayı, ihlamur çayları ile boğaz mukozasının yumuşamasını sağlar.

Bal, zencefil ve karanfil kürüni yedirebilirsiniz.

Çocuklarda kuru öksürüğe yüksek ateş, mide bulantısı ve kusma görülürse vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.