Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

JFK Havalimanı Nasıl Bir Havalimanıdır?

0 389

20131011035408775_jfk1John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı ya da kısaca JFK olarak da bilinen tesis, New York’ta yer alan en büyük havalimanıdır. JFK, New York’un Queens bölgesinde yer alır. JFK’in işletim hakkı New York ve New Jersey Liman İşletmeleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Havalimanı, Aşağı Manhattan bölgesinde yer almakta ve New York’un La Guardia ile beraber en büyük iki havalimanı olarak uluslararası ticari ve kargo uçaklarına ev sahipliği yapmaktadır. New York JFK Havalimanı, Amerika Birleşik Devletleri’nin Atlanta Hartsfield Jackson Havalimanı ve Los Angeles Uluslararası Havalimanı’ndan sonra en işlek havalimanı olma özelliğine de sahiptir.

Havalimanı, adını Amerika Birleşik Devletleri’nin 35. başkanı olan John Fitzgerald Kennedy’den almaktadır. 1948 yılında hizmete açılan New York Havalimanı, Kennedy’nin suikast sonucu öldürülmesinin ardından, 1963 yılında 35. başkanın anısına, JFK olarak yeniden isimlendirildi. Dünyanın en maliyetli havalimanı olan JFK, 6 terminalden oluşmaktadır. Ancak 3 ve 6 numaralı terminaller, 2011 ve 2013 yıllarından yıkıldılar. Terminaller arasından ulaşım ücretsiz olarak trenlerle gerçekleştirilmektedir. Ancak Şehir merkeziyle olan bağlantı AirTrain olarak adlandırılan, metrolarla sağlanmaktadır. AirTrain’in ise ücreti tek yön 5 dolardır.

111712-jfk-havalimannda-ipad-soygunu-14 adet aktif terminale sahip JFK Havalimanı, 70’den fazla havayolu şirketine hizmet vermektedir. Bunların arasında, British Airways, Lufthansa, KLM, Air France, Qantas, Emirates, Singapore Airlines gibi şirketler yer almaktadır. Türk Hava Yolları, New York JFK Havalimanı’na doğrudan uçan tek Türk havayolu şirketidir. Yılda yaklaşık olarak 30 milyon turist ağırlayan New York dünyanın en çok turist çeken şehri olarak, JFK’e yoğum ihtiyaç duymaktadır. Bu anlamda yıkılan 3 ve 6 nolu terminallerin yerine daha büyük ve kullanışlı terminal yapılmasına yönelik bir karar alınmıştır. 2016 yılından itibaren yapımına başlanılacak olan terminallerin 2022 yılına kadar yetiştirilmesi planlanılmaktadır.

jfkJFK Havalimanı, yıllık yaklaşık olarak 54 milyon yolcuya hizmet vermektedir. Bu kapasite JFK’yi dünyada en işlek 17. havalimanı kılmaktadır. Uzmanlara göre JFK dünyanın en işlek havalimanı olabilecek iken, LaGuardia ve Newark Liberty Havalimanı’na yakın olması sebebiyle birçok yolcuyu bu tesislere kaptırmıştır. Bu anlamda bakıldığı zaman bu 3 havalimanının yıllık ağırladığı yolcu sayısı, 105 milyon civarındadır. JFK Havalimanı, Delta ve Amerikan Havayolları ve JetBlue Airways’e ev sahipliği yapmaktadır.

Amerikan Havayolları ve Delta dünyanın en büyük ilk iki şirketi olmasından ötürü, JFK Havalimanı’nın sahip olduğu yoğunluğu büyük çoğunluğunu bu havayolu şirketlerinin tarifeli uçuşları oluşturmaktadır. Ayrıca Polar Air Cargo ve Kalitta Air’de Hava Kargo taşımacılığı bakımından JFK’yi ana üs olarak kullanmaktadır. Dünyanın yüzölçümü olarak Dallas Fortworth ve Charles de Gaulle Havalimanı’nın ardından en büyük 3. yüzölçümüne sahip havalimanıdır. JFK, 4 adet piste sahiptir. Pistlerin uzunlukları, sırasıyla; 3,460-2,560-3,048-4,423 metredir. Pistlerden ilk üçü asfalt olup 4,423 metre uzunluğundaki son pist ise, asfalt değildir. 59 adet yanaşma kapısı yer alan JFK’de ayrıca, 4 tane de helikopter iniş ve kalkış pisti yer almaktadır.

Kaynakça:
Biggest Airports 2015

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.