Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sidney Nasıl Bir Şehirdir?

0 1.026

_a0833ea992150c52debfbaf47c54cdc3Sidney, New South Wales eyaletinin başkenti ve aynı zamanda da Avustralya‘nın ve Okyanusya’nın en popüler şehridir. Avustralya’nın doğu sahili boyunca uzanan şehir, dünyanın en geniş doğal limana sahip sayılı şehirlerinden birisidir. Şehir batıda Mavi Dağlar olarak adlandırılan ”Blue Mountains” ile çevrilidir. Dünyanın en yaşanılabilir birkaç şehri arasında gösterilen Sidney, çok kültürlü bir şehir olma özelliğine de sahiptir. Refah seviyesi oldukça yüksek olan Sidney, yaklaşık olarak 4.4 milyon insan yaşamaktadır. Avustralya’nın toplam nüfusunun 22 milyon olduğu düşünülürse neredeyse 5/1’lik bir kısmın Sidney’de ikamet ettiği anlaşılmaktadır. Başkent Melbourne’e nazaran daha canlı olan şehir, turistik bir karaktere de sahip olmasından ötürü, yılda yaklaşık olarak 6 milyon kişinin ziyaret ettiği bir bölgeye dönüşmüştür.

Sidney_Operaİngilizler tarafından keşfedilen Avustralya’nın en önemli iki şehrinden bir olan Sidney’de İngiliz kültürüne ait izlere rastlanılmaktadır. Trafiğin sağdan aktığı şehir dünyada metropol olarak en az kazanın yaşandığı yer olma özelliğine de sahiptir. Yaklaşık olarak 4.4 milyon nüfusa sahip Sidney’de ikamet edenlerin 1.5 milyonu Sidney ve Avustralya dışında doğmuş kişilerden oluşmaktadır. Şehirde yaklaşık olarak 250 farklı dil ve lehçe konuşulduğu sanılmaktadır. Ayrıca Sidney’de ikamet eden her 3 kişiden biri İngilizce dışında bir dil konuşmaktadır. Şehrin ekonomik kapasitesi, oldukça yüksektir. Yaklaşık olarak 340 milyar dolarlık bir işlem hacmi söz konusudur. Şehirde, pazarlama, finans ve turizm sektörü oldukça ilerlemiş konumdadır. Şehrin ekonomik kapasitesi, Danimarka, Hong Kong, Singapore gibi ülkeler nazara alındığında bu ülkelerden daha yüksektir. Sidney bu anlamda, Avustralya ekonomisinde lokomotif olma görevini üstlenmektedir.

Sydney_skyline_at_dusk_-_Dec_2008Asya Pasifik bölgesinin finans merkezlerinden biri kabul edilen Sydney, 2000 Yaz Olimpiyatları’na da ev sahipliği yapmış ve organizasyon gayet başarılı bir şekilde tamamlanabilmiştir. Şehrin şahsına münhasır birçok tarihi eseri söz konusudur. Bunlardan bazıları, Sidney Askeri Limanı, Ulusal Kraliyet Parkı, Bondi Plaji, Kraliyet Botanik Bahçesi, Sidney Opera Binası ve Sidney Askeri Köprüsü’dür. Ayrıca Sidney dünyaca ünlü plajlarıyla da meşhurdur. Ancak Pasifiğin ciddi anlamda büyük ölçekli dalgaları sebebiyle, denize girilmesi oldukça tehlikelidir. Ayrıca Sidney plajlarında tarihte birçok ölümlü köpek balığı saldırısı da gerçekleşmiştir.

Bölge ayrıca kısmi olarak tropikal bölgede yer almasından ötürü çok fazla yağışa maruz kalan bölgelerden biridir. Hava sıcaklığı genel olarak Kasım, Aralık ve Ocak aylarından 20 ila 26 derece arasında değişmektedir. Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında ise ortalama sıcaklık 7 ila 18 derece arasında değişiklik göstermektedir. Şehir yılın hiçbir döneminde kar yağışı almamaktadır. Kışlar genellikle yoğun olarak sağanak yağışla geçmektedir. Şehrin kışın ölçülmüş en düşük sıcaklık değeri 1 derecedir. 0 derecenin altına inilmeyen şehirde bu anlamda kar yağışı görülmemektedir.

 

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku