Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yanlış Oturmak Bel Fıtığı Yapar mı? Doğru Oturma Pozisyonları

0 495

Yanlış Oturmak Bel Fıtığı Yapar mı? Doğru Oturma PozisyonlarıYanlış oturma pozisyonları çeşitli sağlık sıkıntıları ortaya çıkarmaktadır. Özellikle iş hayatında sürekli oturmak zorunda kalanlar oturma pozisyonuna dikkat etmesi gerekir. Yoksa bel ağrıları, bel fıtığı ortaya çıkabilir. Bu sağlık problemleri yaş ilerledikçe daha fazla kendini gösterir.
Doğru Oturma Pozisyonları: Baş, gövde, kollar ve bacaklar düzgün ve dengeli olmalıdır. Ama kişi uykusunu alamadığında, yeterince beslenemediğinde, çalışma şartlarına göre doğru oturma ve duruş pozisyonlarında olmayabilir.
En yaygın oturma pozisyonu bacak bacak üstünde atılmış, sırtın düz durmadığı pozisyondur. Ayrıca kilo problemi, psikolojik problemler, uzun süreli oturma, görme problemleri yanlış oturma pozisyonuna sevk eder.
Günümüzde iş ve ev hayatında vaktin çoğu bilgisayar başında geçer. Bilgisayar başında otururken sırt düz olacak şekilde dik oturmak gerekir Özellikle gelişme çağında olan çocuklar ve gençler doğru pozisyonda oturmaz ise kambur bir görüntüye sahip olur. Çalışma ortamı ve çalışma masası ergonomik olarak düzenlemek gerekir. Bu durumda oturulan sandalyeyi de dikkatli seçmek gerekir. Uzun süre oturulacak sandalye kolçaklı, alçalıp yükselebilen, 5 tekerlekli olur ise daha sağlıklı olur. Sandalye masanın boyuna göre mutlaka ayarlanması gerekir. Bilgisayar ekranı eğilmeyi gerektirmeden yerleştirmek gerekir. Klavye kullanırken de bilekler bükülmeden, kollar yere paralel olmalı ki ellerdeki sinirler zarar görmesin. Oturulan sandalyeden zaman zaman kalkıp hareket etmek de faydalıdır.

Yanlış Oturmak Bel Fıtığı Yapar mı? Doğru Oturma PozisyonlarıDoğru oturma pozisyonunda ayaklar yere değer.
Duruştan kaynaklı bir sağlık problemi yaşamamak için beli doğru kullanmak, ani hareketlerden kaçınmak, fazla ağır kaldırmamak, doğru yatak seçmek gerekir.
Önemsenmeyen ve zararsız olduğu düşünülen pozisyonlar sürekli tekrarlandığında zararlı etkileri zamanla ortaya çıkar.
Yanlış pozisyonda oturan kişilerde omurga zorlanır ve kaslar gerilir. Ve bel ağrısı, sırt ağrısı, bel fıtığı, boyun ağrısı, boyun fıtığı, kamburluk, omuzlarda çökme gibi sorunlar ortaya çıkar.
Bel fıtığı ağrılardan ve bacaklardaki uyuşmalardan fark edilir.
Duruştan dolayı sağlık problemi yaşamamak için öncelikle doğru pozisyonda oturmaya çalışmak gerekir. Ayrıca bel ağrıları oluşmuş ise egzersiz yapmak, ağrıya sebep olan duruşlardan uzak durmak, omurgayı dik tutmak ve en önemlisi uzman doktora başvurmak gerekir.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku