Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kabin Memuru Olmanın Şartları Nelerdir?

1 55

Kabin Memuru Olmanın Şartları Nelerdir?Havacılık dünyanın en hızlı büyüyen birkaç sektörü arasında yer almasıyla, son yılların en gözde mesleklerinden biri haline gelmiştir. Havacılık denildiği vakit, insanın aklına çok farklı meslekler gelebilir. Aslında havalimanında çalışan hademeden tutun da uçakların güvenli bir şekilde tasarlanıp uçurulmasında başrol oynayan mühendislere kadar herkes havacılığın kilit bir parçası haline gelmiştir. Aslında burada her bir çalışan zincirin parçasıdır ve herkesin aynı sorumluluk bilincini taşıması gerekir. Bu yüzden vasfı ne olursa olsun, havacılık alanında faal bir şekilde çalışan herkes havacılık sektörünün daha da gelişmesi ve de güvenli kalmasında rol alır. Özellikle ülkemizde her geçen yılla beraber sahip olduğumuz hava meydanı sayısı hızla artmaktadır. Bu artış son 20 yılla kıyaslanacak olursa, yüzde yüzleri geçmiş durumdadır. Hal böyle olunca bu sektör çok sayıda insana ihtiyaç duymakta ve bunun için taşın altına elini koymaktadır. Birçok eğitim ücretli olmasına karşın, ülkemizde yer alan havayolu şirketleri bu eğitimleri ücretsiz olarak verip, istihdam açığını kapatmaya çalışmaktadır. Her ne kadar bir sonraki safhada geri alma çalışmaları başlatsa da adayların ilk etapta ceplerinden herhangi bir ücret çıkmaması son derece önemlidir. Başka bir ifadeyle ”no win no fee” prensibine sahip olan sivil havacılık kurumları, bu sayede birçok kişiye de istihdam sağlamaktadır.

Türkiye havacılık alanında dünyanın en hızlı gelişim gösteren ilk 5 ülkesinden biridir. Bu da doğal olarak sektörde ciddi anlamda istihdam açığını da beraberinde getirir. Özellikle pilot ve kabin memuru istihdamında ciddi açığı olan Türk havayolu şirketleri, bu alanda her yıl çok sayıda ilan yayımlayarak ihtiyaç kapsamında tecrübeli ya da tecrübesiz kabin ya da pilot alımı gerçekleştirmektedir. Bazı adaylardan sadece asgari olarak temel standartları karşılaması istenir ve daha sonrasında bu kişiler kapsamlı bir eğitim sürecinden geçer. Hal böyle olunca, çok sayıda başvuru yaşanır. Öncelikle Türkiye sınırları dahilinde faaliyet gösteren bir şirkette kabin memuru olarak istihdam edilmek isteniyorsanız, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ya da Mavi Kart sahibi olmanız gerekir. Her ne kadar başvuru şartlarında Mavi Kart taşıyanların durumundan bahsedilmese de Mavi Kart hamilleri de gönül rahatlığıyla başvuru yapabilirler. Bu kart hamillerine tanınan anayasal bir haktır. Çünkü bu tür bir başvuru için onlardan Türk vatandaşı olma şartı aranamaz. Diğer kriter ise, boy ve kilo endeksidir. Başka bir ifadeyle sahip olduğunuz boy kilo endeksi 20 ile 30 aralığında olmalıdır. Erkekler için 165cm bayanlar içinse 160cm asgari sınırken erkeklerde boyun uzunluğu 190cm’den kızlarda ise 180cm’den fazla olamaz. Aslında bu genel bir bilgidir ve havayolu şirketlerince dilenildiği gibi esnetilebilir.

Kabin Memuru Olmanın Şartları Nelerdir?Ayrıca B2 seviyesinde yabancı dil bilgisi de kabin memurluğu için aranılan şartlardandır. C1 ve üzerinde bir dil yetkinliğiniz varsa bu anlamda herhangi bir dil sorunu yaşamadan kabin memuru olabilirsiniz. Yabancı dil bu anlamda aranılan en önemli kriterlerden olup, eğitim bizzat kurum tarafından verilecektir. Yaklaşık 2 ila 4 ay gibi bir sürede kabin memuru olmanız mümkündür. Eğer siz de kabin memuru olma fikrine sahipseniz, bu durumda havayolu şirketlerinin kariyer ilanlarını sık bir şekilde takip ediniz. Eğitim şartı açısından ise, günümüzde asgari düzey olarak lisans mezunu olunması kabul edilmektedir. Eğer yurtdışı merkezli bir eğitim kurumundan mezun iseniz, bu durumda denklik almanız şarttır.

Kaynakça:
web.shgm.gov.tr/tr/havacilik-person…

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. katip diyor

    Memur olmak şu zamanda iyice zorlaştı. Memur olmak isteyen adaylar zabıt katipliği, infaz ve koruma memurluğu, mübaşirlik gibi meslekleri de tercih edebilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku