Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kaygı Bozukluğunu Tetikleyen Yiyecekler

0 391

Kaygı Bozukluğunu Tetikleyen YiyeceklerKronik stres ve kaygı bozukluğu durumunda genellikle; terapi, zihin boşaltma, egzersiz ve kaygı bozukluğu önleyici ilaçlar kullanılır. Fakat kaygı bozukluğu, yiyecekler tarafından da tetiklenebilir. Bu tür yiyeceklerin yerine daha sağlıklı olan alternatifleri tüketilmelidir. Kaygı bozukluğunu tetikleyen başlıca 5 grup gıda vardır.

1) Alkol

Sinirleri sakinleştirdiği izlenimi vermesine rağmen, su kaybına neden olur ve uyku üzerinde negatif etkisi vardır. Su kaybı ve uyku bozukluğu ise kaygı bozukluğu belirtilerini tetikler. Alkol; seratoninin (mutluluk hissini arttıran hormon) ve beyindeki nörotransmitterlerin (nöronlar arasında iletişimi sağlayan moleküller) seviyesini değiştirir ve bu da kaygı bozukluğunun kötüleşmesine yol açar.

Alkolun etkisi geçtiğinde, kaygı bozukluğu eskisinden daha kötü hale gelebilir.

Alkolün gerçek bir alternatifi yoktur. Fakat yan etkilerden kaçınmak için alkol içermeyen biralar tercih edilebilir. Maden suyu ve alkol içermeyen kokteyller de alternatif olabilir.

2) Kafein

Yüksek seviyede kafein, kaygı bozukluğu ve sinirliliği arttırmanın yanı sıra, vücuttaki serotonin seviyesini düşürerek depresif ruh haline yol açar. Tipik olarak kafein, düşük dozda güvenilirdir ama yüksek dozları istenmeyen yan etkilere yol açar.

3) Fermente Edilmiş Yiyecekler

Biftek, peynir ve şarap gibi ürünler fermente edildiklerinde kaygı bozukluğuna yol açabilirler. Fermentasyon süreci sırasında bakteri, gıda proteinlerini biyojenik aminlere parçalar. Bunlardan biri de histamindir. Histami; sindirimi, hormonları, kardiyovasküler ve sinir sistemini kötüleştiren bir nörotransmitterdir. Belirli kişilerde kaygı bozukluğunu ve uykusuzluğu tetikleyebilir. Histaminden kaçınmak için her zaman taze yiyecekler tercih edilmelidir.

4) Şeker Eklenmiş AtıştırmalıklarKaygı Bozukluğunu Tetikleyen Yiyecekler

Meyveler gibi tüketilen çoğu yiyecekte doğal olarak bulunduğu için, şekerden %100 kaçınmanın bir yolu yoktur. Fakat katkı maddesi olarak eklenmiş şeker, kaygı bozukluğunu arttırır. Eklenmiş şeker, kan şekerinin çok hızlı bir şekilde artmasına ve düşmesine sebep olur. Enerji de hızla artıp azalır. Enerjideki bu dalgalanma da kaygı bozukluğunu arttırır.

Vücut, kandaki fazla glikozu emmek ve kan şekeri seviyesini sabitlemek için insülin salgılar. Fakat çok fazla miktarda şeker seviyesi, vücudun normale dönmek için çok fazla çalışmasına neden olur. Çok fazla miktarda işlenmiş şekerin tüketilmesi; endişe hissi, sinirlilik ve üzüntüyü tetikler. Ketçap, bazı salata sosları, pasta ve beyaz ekmek gibi yüksek oranda şeker içeren yiyeceklerin tüketim miktarını azaltmak kaygı bozukluğu hissini yatıştırabilir. Bunların yerine meyve ve sebzeler daha fazla miktarda tüketilebilir.

5) Hazır KremaKaygı Bozukluğunu Tetikleyen Yiyecekler

Genellikle kahvenin keskin tadını yumuşatmak için hazır kremalar kullanılır. Fakat bu tarz kremalar, trans yağlar olarak da bilinen hidrojenle doyurulmuş yağları içerir. Trans yağlar ise, depresyon, kaygı bozukluğu ve diğer sağlık sorunlarıyla bağlantılıdır. Hazır kremalar alternatif olarak süt ve katkı maddesi içermeyen, doğal kremalar kullanılabilir.

Kaynakça:
https://www.healthline.com/health/mental-health/surprising-foods-trigger-anxiety#1

Yazar: Ayça Olcay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku