Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kayısı Çekirdeği Yağı ile Neler Yapılır?

0 418

Kayısı Çekirdeği Yağı ile Neler Yapılır?Kayısı çekirdeklerinden elde edilen bu yağda C, E ve A vitamini bulunmaktadır. Bu yağ genellikle kozmetik sektöründe kullanılır. Kayısı çekirdeği yağından losyon, sabun, krem, şampuan, saç kremi, merhem, krem üretilirken yararlanılır.
Kayısı çekirdeği yağı sağlık için çok faydalıdır. Kalp sağlığına iyi gelir. Ama en çok faydası cilt üzerinedir. Cildin temizlenmesini ve beslenmesini sağlar. Yaşlanmayı geciktirir. Kayısı çekirdeği yağı ile yapılan masaj özellikle ayakları rahatlatır. Topuk çatlaklarına ve yarıklarına iyi gelir. Nemlendirici etki yapar. Eğer cildin üzerinde yara, yanık varsa bu yağ sürüldüğünde rahatlatıcı etki yapar. Saç diplerine sürüldüğünde saçlardaki kuruluğu gidermiş olur.
Cilt kendini en çok geceleri yeniler. Gece yatamadan önce kayısı çekirdeği yağı sürüldüğünde cilt nemlenir, yenilenir. Ayrıca göz altları yaşlanma belirtilerinin en çabuk görüldüğü ve çok hassas bir bölgedir. Bu yağ sayesinde göz çevresindeki şişlikler iner, halkalar azalır. Kırışıklar da azalır. Peeling etkisi vardır.
Masaj yağı olarak kullanılabilir. Özellikle banyodan sonra kullanılırsa vücut rahatlar. Yine banyodan önce saç diplerine sürülürse saçlarda canlılık ve parlaklık göze çarpar.
Kayısı yağı çekirdeği başka yağlarla karıştırılarak da kullanılabilir. Tabi ne için kullanılacağı önemlidir. Uygun formüllerle saça ya da cilde uygulama yapılır.
Kayısı çekirdeği yağı sürülerek değil yenilerek tüketilmek isteniyorsa salatalara eklenebilir. Salatanın üzerine bir miktar dökülebilir.

Kayısı Çekirdeği Yağı ile Neler Yapılır?Kayısı çekirdeği alırken çok dikkatli olunmalıdır. Çünkü bu yağın bileşiminde öldürücü etkisi olan madde mevcuttur. Yani alınacak yağın işlenmiş olması gerekir. Kesinlikle emin olunmadan alınmamalı ve kullanılmalıdır. Eğer işlenmemiş ise kesinlikle kullanılmamalıdır. Solunum yetmezliğine sebep olabilir. Bu yağ yenilebilir bir yağdır. Salatalarda kullanılabilir. Aktarlarda ve eczanelerden alınabilir. 1 yıl dayanma süresi vardır ve bu süre de buzdolabında geçmelidir. Cam şişede saklanması ise en idealidir.
Tüm doğal yöntemler dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır. Çünkü yararları kadar zararları da vardır. Herkesin bünyesi birbirinden farklıdır. Birine iyi gelen bir başkasına iyi gelmeyebilir. Bunun için kulaktan dolma bilgilerle değil bilinçli bir şekilde hareket edilmesinde fayda vardır. Tüm bitkisel çözümlerde olduğu gibi kaysısı çekirdeği yağı ilk önce küçük bir bölgeye uygulanmalıdır. Eğer herhangi bir olumsuz etkisi görülürse anında kullanımı bırakılmalıdır.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku