Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kharkiv Nasıl Bir Şehirdir?

0 382

Kharkiv Nasıl Bir Şehirdir?Kharkiv, Doğu Avrupa ülkelerinden Ukrayna’da bulunan bir şehirdir. Bu şehir, ülkenin Kiev ile beraber en önemli şehri olarak kabul edilir. Başkent Kiev, siyasi ve iktisadi anlamda ülke için başkentlik yapsa da Kharkiv de dolaylı olarak ülkeye birçok anlamda merkez görevi görür. Ülkenin resmi olarak da en büyük ikinci şehri konumunda olan Kharkiv, Ukrayna’nın kuzeydoğusunda yer alır. Son derece tarihi topraklar üzerinde kurulu olan bu şehir, II. Dünya Savaşı sırasında Alman işgali altında kalmış ve de Ukraynalılar Alman ordusu adına savaşma fikrini benimsemekte zorluk çekmemektedir. Özellikle de Ukraynalı kadınlarda çok ilginç bir şekilde Hitler hayranlığı gözlemlenmesi de kayıtlara geçen sıradışı durumlar arasında yer alır. Kharkiv, Slobozhanshchyna bölgesine bağlı bir yerleşim yeri olarak karşımıza çıkar. Bu yer Ukrayna topraklarının en eski yerleşim yerleri arasında kabul edilir. Bu da bölgeye her yıl çok sayıda bilim adamı ve de tarih meraklısı ziyaretçilerin akınını da beraberinde getirir. Başkent Kiev ile beraber ülkenin en önemli şehri olan Kharkiv, sahip olduğu eşsiz mimari ile de farklı bir görünüşe sahiptir.

Ukrayna, Avrupa Birliği ile yakınlaşma içerisindedir ve bu durum Rusya Federasyonu’nun hiç de hoşuna gitmez. Bu anlamda ülke içinde de tam olarak bütünlük sağlanamadığı da ortada olup, Kırım’ın ilhakının Rus yanlılarının sayesinde gerçekleşmiş olduğu artık kesin olarak saptanmış bir durumdur. Özellikle ülkenin doğu hattı Rus yanlılarının bolca ikamet ettiği yerler arasında bulunur. Kharkiv bu anlamda iki bölünmüş desek abartmış olmayız. Tabi bu durum bir başka Ukrayna şehri Donetsk’te ki kadar olmasa da burada da bu durum gözler önündedir. Son derece modern bir Avrupa şehri olan Kharkiv, Rus mimarisinden fazlasıyla etkilenmiş yapısıyla kendisini ziyarete gelenleri adeta büyüler. Bunda uzun yıllar boyunca süre gelen Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği egemenliği çok büyük bir rol oynamıştır. Çok eski bir coğrafya üzerine kurulu olan Kharkiv, bir dönem Türklerin de hüküm sürdüğü diyarlar arasında yer alır. Resmi olarak 1654 yılında kurulan Kharkiv, bu tarihle beraber çok sayıda devasa imparatorluk tarafından fethedilmek istenilmiştir. Uzun yıllar Ruslar tarafından yönetilen bu topraklar tam anlamıyla bir Rus bırakısı konumundadır.

Kharkiv Nasıl Bir Şehirdir?Ülkenin en büyük iki şehrinden biri olan Kharkiv, 9 adet ilçeye sahiptir. 152m’lik rakıma sahip olan Kharkiv, nüfusu ile de ülkenin en büyük ikinci yerleşim yeridir. Yaklaşık olarak 1,8 milyon insanın ikamet ettiği bu topraklar, Ukrayna ekonomisine çok büyük bir katkı sunar. Ülkenin yıllık gelirinin yüzde 16’lık kısmı tek başına Kharkiv şehri tarafından sağlanır. Bu anlamda da ikinci sırada bulunan şehir, ülkenin gelişmiş yerleri arasında bulunur. Türkiye ile Ukrayna arasında vizelerin karşılıklı olarak kaldırılması ve buna ek olarak kimlik kartı ile seyahat avantajının getirilmesinin ardından çok sayıda Türk şehri ziyaret etmiştir. Halen de en fazla turist Türkiye’den gelmektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku