Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kilo Aldırmayan Yiyecekler Nelerdir?

0 226

6681_yumurta_dSağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak herkesin hayalidir. Bu yüzden yağ yakmak için spor yapılır. Çeşitli diyetlerle fazla kilolardan kurtulmak hedeflenir. Fakat diyete ve spora alışkın olmayanlar bu konuda oldukça zorlanırlar. Sık yapılan diyet yanlışlarından biri olan uzun süre aç kalmak metabolizmayı zayıflatır ve kilo vermeye engel olur. Bu yüzden diyet listelerinde düşük kalorili, yağsız ve dolayısıyla kilo aldırmayan besinler büyük yer kaplar. Bu sayede hem tokluk hissi sağlanır hem de metabolizmanın yavaşlaması engellenmiş olur. Bu besinlerin bazıları şunlardır:

Yumurta: Protein içeren yumurta uzun süre tokluk hissi veren besinlerdir. Aynı zamanda düşük kalorili olması sayesinde, diyet kahvaltılarında hatta öğlen yemeklerinde rahatlıkla tüketilebilecek bir besindir.

6681_kilo_aldirmayan_yiyecekler_h193_d09a6Fasülye: Yüksek derecede lifli bir besin olan fasülye, düşük kalorili olması nedeniyle iyi bir diyet besinidir. Öğlen ve akşam yemeklerinde rahatlıkla tüketilebilir.

Elma: Düşük kalorili ve sindirimi kolaylaştıran bir meyvedir. Bu sayede diyetlerin ara öğünlerinde en çok tercih edilen meyvedir. Genellikle üzerine tarçın serpiştirilerek tüketilir. Bu sayede kan şekerini dengeleyici bir özellik kazanır.

Havuç: Lifli bir sebze olan havuç, sindirimi kolaylaştırır. Diyetlerde kendi başına da tüketilebileceği gibi salatalarda da kullanılır.

Yulaf: Yulaf lifli bir besindir. Bu sayede sindirimi kolaylaştırır ve uzun süre tokluk hissi verir. Magnezyum ve kalsiyum açısından da zengindir.

Avokado: Hem sabah kahvaltılarında hem salatalarda hem de akşam yemeklerinde kullanılabilen bir meyve olan avokado lifli bir yapıya sahiptir. Hem çiğ hem de pişirerek tüketilebilir. Düşük kalorili besinler arasındadır.

6681_9825Brokoli: Diyet yapanlar için en faydalı besinlerden biri olan brokoli en düşük kalorili besinlerdendir. Bu yüzden neredeyse doyana kadar tüketilebilir.

Brüksel lahanası: Öğlen ve akşam yemeklerinde yoğurtla birlikte tüketilebilen Brüksel lahanası çok düşük kalorili bir besindir. Vitamin açısından da zengin olduğu için diyetlerde sıkça kullanılır.

Greyfurt: Yağ yakmaya yardımcı besinlerden olan greyfurt, diyetlerde sıkça kullanılır. Düşük kalorili besinler arasında olması sayesinde rahatlıkla tüketilebilir.

Zeytinyağı: Yağ yakmaya yardımcı olan zeytin yağı soğuk sıkım olanlarından tercih edilmelidir. Yemeklerde zeytin yağını yakmadan kullanmak gerekmektedir. Miktarına dikkat ederek kullanıldığında kilo aldırmaz ve yağ yakmaya yardımcı olur.

Bunların yanında, yağsız et, tarçın, karnabahar, çorbalar, salatalar, armut, acı biber gibi besinlerde düşük kalorili olduğu için diyetlerde sıkça kullanılır ve kilo aldırmayan yiyecekler sınıfında yer alırlar.

Yazar:Özge Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.