Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kilo Vermek Ömrü Uzatır mı?

0 401

Sağlıklı bir şekilde zayıf olmak artık bir estetik sorunu değil yaşamsal gereklilik haline gelmiştir. Fazla kilo şeker hastalığına, yüksek tansiyona ve kalp rahatsızlıklarına yol açıyor.

Yapılan bazı bilimsel araştırmalar sonucunda 5 kilo verilmesi durumunda, şeker hastalığına yakalanma riskiniz % 50 oranında azalıyor ve kişinin en az 3-4 yıl kadar ömrünü uzatıyor. 10 kilo verildiği takdirde ise kansere yakalanma oranı %37 oranında düşüş göstermektedir. Tüm bunlara bağlı olarak da elbette ki kalbimizi korumuş oluyoruz.

Obezite artık tüm dünyada bir sağlık sorunu olarak listelerde başı almış durumunda. Yapılan bazı araştırmalarda özellikle gelişmiş ülkelerde obezite sorununun gün geçtikçe yayıldığını ortaya koyuyor. Liste başında ise İngiltere ve Amerika yer alıyor.

Şişmanlık Neden Günümüzde Hızla Yayılıyor?

Teknolojinin ve bilimin ilerlemesi, geçen son yıllarda insanları rahat ve hareketsiz bir yaşama itmiştir maalesef. Fast food alışkanlıkları da buna bağlı olarak eklenince obezite kaçınılmaz olmuştur. Kültürümüz açısından hamur işlerine ve tatlılara olan bağlılığımızı da içine katarsak, obezite ülkemiz için kaçınılmaz büyük bir sorun haline gelecektir. Ancak şişmanlık maalesef günümüzde hep bir estetik sorun olarak gündeme getirilmektedir. Oysa ki şişmanlık aslında büyük bir sağlık sorunudur. Şişmanlık akciğer kapasitesini %20- 30 oranında düşürür bu duruma bağlı olarak ta şişman bir kişi birde sigara içiyor ise nefes alabilmesi ileride imkansız hale gelir.

Şeker hastalığına dikkat!Kilo Vermek Ömrü Uzatır mı?

Şişman kişilerin şeker hastalığına yakalanması zayıf olan kişilere göre 40 kat daha fazla. Ailesinde 40 yaşından sonra şeker hastalığına yakalanan ebeveynlerin olması, şişman bir kişinin şeker hastalığına yakalanma olasılığını kat be kat arttırmaktadır. Yüksek tansiyon ise şişman bireylerde yine kaçınılmaz bir gerçek. Hipertansiyonun dışında fazla kilolar, kalp krizi riskini de 3-4 kat daha fazlaya çıkarmış oluyor.

Önemli olan diğer bir konu ise şişman bireylerin kansere yakalanma ihtimalinin daha yüksek oluşudur. Özellikle akciğer kanseri, prostat kanseri bu bireylerde 2 kat daha fazla rastlanmaktadır. Şişmanlarda ki bir diğer sağlık sorunu ise safra kesesinde oluşur. Fazla kilolu kişilerde safra kesesi taşı normal bireylere karşı 4-5 kat daha fazla görünür.

Yazar: Nalan Kaya

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku