Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Mal Tasarımı

0 352

Mal TasarımıTASARIM KAVRAMI
Yeni sunulacak malların üretiminde kullanılacak malzemeleri belirleme, boyut ve kalite tolerans tespiti, görünüş tanımlama ve başarı standardizasyon çalışmalarına mal tasarımı denir. Tasarlanan malların üretileceği sistemin tasarlanmasına ise üretim sistemi tasarımı denir.
Yeni mallar çabuk sunuldukça ve müşteri ihtiyaçlarını iyi karşıladıkça rekabet avantajı artar. Aynı şey, mevcut malların geliştirilip iyileştirilmesi için de geçerlidir. Tasarım, işletmenin mevcut öz yeteneğini değere çevirir, yeni yetenek gereksinimlerini tespit etmeye yarar.
Tasarımcılar, geleneksel değil devrimci düşünerek orijinal fikirler üretmeye çalışırlar.

TASARIM SÜRECİ
Tasarım, malın kalitesini çok etkiler. Kötü tasarımlar, müşteri taleplerini karşılamaz. Yüksek maliyetli tasarımlar ise, fiyatları pazar payını kaybettirecek kadar yükseltir. Tasarım süreci aşırı uzun sürerse, müşteriler rakiplere kaptırılabilir. Pazara acele girmek ise, tasarım sorunları ve telafisi zor tutunma sorunları çıkarır. Tüm bu nedenlerden dolayı, tasarım süreci mutlaka bilinçli ve etkili yönetilmelidir. Tasarım da sanat ederi niteliği taşımalıdır.
Tasarım kavramları;
Kıyaslama
Ters mühendislik
İşlev tasarımı
Güvenilirlik
Bakım-onarım kolaylığı
Üretim sistemi tasarımı
Yalınlaştırma
Standardizasyon
Kodlama
Modülerizasyon

Kıyaslama: Ürün sınıfındaki en iyi ürün veya üretim sisteminin keşfi ve ürün veya üretim süreci iyileştirme tavsiye ve örnekleri almayı ifade eder.
Ters Mühendislik: Rakip ürün veya üretim sisteminin açılımıyla, tasarım özelliklerini inceleyip kendi ürünlerine uyarlamayı ifade eder.
İşlev Tasarımı: Müşteri taleplerinin hangilerinin nasıl karşılanacağını ifade eder. Ürünün faydaları tanımlanır. Ürünün müşteri talebine uygunluk seviyesini belirler.
Güvenilirlik: Normal kullanım koşullarında, üretilen ürünlerin beklenen işlevleri yerine getirme ihtimalini ifade eder. Genelde her ürünle birlikte garanti belgesi verilir.
Üretim Sistemi Tasarımı: Ürünün nasıl üretileceği ayrıntılarını kapsar. Zor ve karmaşık ürün tasarımları, genellikle kalitesizlikle sonuçlanır. Mutlaka ilk aşamada düşünülmelidir. Aksi takdirde, tasarımda aşırıya kaçılması, bilgi eksikliği kaynaklı imkansız tasarımlar, üretim kaynağı bulamama, maliyet yükselmesi gibi nedenlerle yeniden tasarım yapmak zorunda kalınabilir.

Kaynakça:
Anadolu Üniversitesi – Genel İşletme – Haziran 2008

Yazar: Halil İbrahim Arik

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku