Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Mangonun Yararları

0 404

Mangonun YararlarıTropikal bir meyve olan mango, dünyanın dört bir yanında yetişmektedir. Lezzetli bir tropikal bu meyve, enerji verici ve tok tutan bir özelliğe sahiptir. Eşsiz rengi ve dokusu ile tüm canlılar için cezbedici özelliktedir.
Birçok çeşidi olan mango, ortak özelliklerinden ödün vermemekte olup, tüm mango çeşitlerinde ortak bulunan özellik ise, büyük bir çekirdek ve kalın etli olma özelliğidir. Bütün çeşitlerinde birçok faydası olması diğer ortak özellikler arasındadır.
Besin değeri oldukça yüksek olan mango, özellikte doyurucu, tok tutma ve enerji verici özelliği sayesinde diyetlerinizde önemli bir besin kaynağı oluşturmaktadır.
Tansiyon Dengeleyici
Potasyum ve Magnezyum bakımından zengin olan mango, tansiyonu düzenler ve kan basıncını normal düzeyinde tutar. Vitamin bakımında da zengin lan mango, içeriğinde B2, B6, A, C, K vitaminlerini ve ayrıca folik asit barındırır. Besin değeri oldukça zengin olan bu meyve, içerdiği mineraller ve vitaminler sayesinde kalp ritmini dengede tutar ve vücut için gerekli besinlerin ve oksijenlerin yayılımını sağlar.

Mangonun YararlarıYaşlanma Karşıtı
Vücut yaşlandıkça belli bir süre sonra Maküler dejenerasyon gerçekleşmektedir. Yani gözde oluşan bulanık görme ve görüntüyü odaklamama gerçekleşir. Mangonun içeriğinde bulunan zeaksantin maddesi gözü koruyan ve gözde oluşan hasarları onaran özelliği sahip bu madde özellikle yaşlılar için çok daha önemli besin maddesi olmaktadır.

Mangonun YararlarıSindirim Sistemini Kuvvetlendirir
Sindirim sorunlarından en önemlileri mide yanması ve hazımsızlıktır. Mango içeriğindeki enzimler, yiyeceklerin hazmını kolaylaştırır ve boşaltım sistemini düzene sokar ayrıca, enzimlere ek içerisinde üç önemli bileşen olan, ester,terpen ve aldehit sayesinde de sindirim sistemi düzenli ve verimli çalışmaktadır.
Kansızlık
Özellikle adet dönemlerinde kadınlarda sık rastlanan demir eksikliğine oldukça faydalı olan mango, içerisinde bulunan C vitamini sayesinde vücudun demir seviyesini dengeler. Ayrıca düzenli mango tüketen bireylerde kırmızı kan hücre sayısını artırır. Ayrıca hamile dönemlerinde tüketilen Mango, fetüsün gelişimine katkıda bulunur ve vücut için fazladan demir ihtiyacını karşılar.
Kemik Sağlığı
Daha önce de bahsettiğimiz gibi mango içerisinde bulunan K vitamini, kemiklerin gelişimine ve güçlenmesine yardımcı olur. Vücudun K vitamini eksikliğinde, kemiklerin çabuk kırılması ve kemik erimesi gibi sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla düzenli mango tüketimi kemik yapısını güçlendirir, özellikle yaşlılarda görülen kemik erimesi oluşumunu engeller.
Mangonun YararlarıBeyin Sağlığı
İçeriğindeki B6 vitamini beyin gelişimine oldukça yararlı olup, nöronlar arası bağlantıyı güçlendirerek beyin fonksiyona düzene sokar ve uyku düzeni sağlar. Ayrıca beyin kan akışını düzenleyerek, hafıza, konsantrasyon ve algı kabiliyetini güçlendirir.
Vücut Gelişimi
A vitamini ve Keratin bakımında da zengin olan bu mucize meyve, ayrıca çok iyi bir antioksidandır. Bu özelliği sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir ve bakterilere karşı vücut direnç kazanır.
Hayat standardınızı ve yaşam kalitenizi artırmak istiyorsanız günlük olarak tüketmeniz gereken meyveler arasına mangoyu ilave etmeyi unutmayın.

Kaynakça:
https://sagligabiradim.com/mangonun-sasirtici-7-faydasi/

Yazar: Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku