Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Posalı Besinlerin İnanılmaz Faydaları

0 449

Posalı Besinlerin İnanılmaz FaydalarıSağlıklı bir yaşam için besinlerin vücudumuza verdiği fayda ve zararlarının ne olduğunu bilerek hareket etmemiz gerekir. Besinlerde vitaminler ve mineraller ve diğer sağlıklı elementlerin doğru bir şekilde alınımı ve besinlerin sindirim kanallarında çabuk emilmesi ,çeşitli mide ve bağırsak kanserlerinin önüne geçer. Bu nedenle lif içerikli zengin gıdalar tercih edilmeli hatta en önemlisi besinlerde posanın değeri yeterli bir şekilde sağlanmalıdır ? Sağlıklı besin ve sağlıklı yaşam için posalı besinlerin neler olduğunu incelemek ve gerekli besinleri tüketmek gerekir. posalı besinler sindirim sisteminde hazmedilmeyen besindir. Fakat bunun böyle olmasına rağmen sağlığa kattığı inanılmaz faydalar söz konusu olabilmektedir. 2 çeşit posalı besin vardır. Sindirimde çözümlenen,sindirimde çözümlenmesi zor olan besinler. Vücut için sağlıklıdır.

Posalı Besinlerin İnanılmaz FaydalarıVücudun metabolizmasını ve dengesini eşitler. Fakat yediğiniz posalı besinler ,eğer çabuk emilime sahip ise bu vücut için iyi bir sonuçtur. Her türlü kabızlık ve dışkı sertliğini önler. Hata posalı besin tüketen kişilerin dışkıları jel şeklini alır. Yumuşak ve rahat bir şekilde dışkılama gerçekleşir. Bağırsaklar dışkı esnasında zorluklar yaşamaz. Kilo vermeyi kolaylaştırır. Özellikle en çok tüketilmesi gereken posalı besinler,tam tahıllı ekmekler, meyveler,sebzeler,kepekli ekmekler,kabukları ile yenilen havuç,limon,portakal ve elmalar,sindirimi kolaylaştırır. Peki en çok hangi posalı besinlerden tüketmemiz gerekir ? Bir de sizlere bu konudan söz edelim.

Tüketmeniz Gereken Sağlıklı Posalı Besinler

– Kuru fasulye,yeşil fasulye ve nohut,pilavların olmazsa olmazlarındandır. Hem tokluk hissini size derinden sağlar hem de çabuk emilim sağlayarak sindirim kanallarında kolay geçmesine yardımcı olur. Kuru fasulye ve nohut tüketirken fazlasına kesinlikle kaçmamanız gerekir. Çünkü bu besinleri fazlası istenmeyen gaz sorunlarına neden olabilir. Az ve öz yemek sağlığa zarar vermez.
– Bezelye ,barbunya,yeşil ve kırmızı mercimek doyurucu ve lezzetli gıdalardır. Posalı besinler listesinde en çok önerilen besin öğeleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle akşam yemeklerinde bolca bu 3 besini tüketebilir,kilo kontrolünüzü sağlayabilirsiniz. Eğer kilonuzda artış olsun istemiyorsanız bu besinleri pişirirken yağ,salça ve baharat kullanımını azaltmanız gerekecek.

Posalı Besinlerin İnanılmaz Faydaları– Buğday,yulaf kepeği,kepekli ekmek ve buğday posalı besinler listesinde tok tutucu fakat kilo yapmayan özelliğe sahiptir.
– Meyvelerden kuru incir,çilek,kivi,muz,kuru erik ve kuru kayısı sağlıklı posalı besinler arasında yerini almaktadır. Özellikle kuru incir ve kayısı sindirim tembelliğinin önüne geçer. Kan yapar ve zeka gelişimine katkısı oldukça büyüktür.
– Posalı sebzelerden ise en çok tercih edilen havuç,şalgam suyu,patates,ve pırasadır. Bu sağlıklı besinler,sindirelebilecek,kilo yapmayan bol C vitamini sağlayan ,bağışıklığı güçlü tutan öğeler arasında yerini almaktadır.
-Vücuda alına yetersiz posalı besinler ,kabızlığa yol açar. Sindirim kanallarında tıkanmalara yol açar. Karın ağrısı ve gaz sancısı çoğalır. Bu nedenle size iyi gelen ,lif içerikli posalı besinleri kullanınız.

Posalı Besinlerin İnanılmaz FaydalarıPosalı Besinler Hangi Hastalıklara İyi Geliyor ?

Posalı besinler çözümlendiği zaman mide adeta huzura erer. İstenmeyen kilolar oluşmaz. Hücreler yenilendikçe kanser riski ortadan kalkar. Kansere,mide ülserine,bağırsak parazitlerine iyi gelir. Sağlıklı yaşam söz konusudur. Posalı besinler her türlü hastalıklara iyi gelir. Özellikle kalp ve damar hastalıklarına çok iyi geldiği söylenmektedir. Sağlıklı yaşam için mümkün oldukça posalı besinler alın.

Kaynakça:
uzmanasor.com
mynet.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku