Projeksiyon Perdesi Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

projeksiyon1Projeksiyon cihazları hastanelerde, okullarda, kahvehanelerde, camilerden kütüphanelere kadar birçok alanda kullanılmakta olup, her geçen gün kullanımında artış gözlenmektedir. Projeksiyon cihazlarının kullanımının ve öneminin artması ile cihazlardan elde edilen veriminde artması, projeksiyon perdesini de önemli araç gereçler arasına sokmuştur.

Projeksiyon cihazı alırken, bu cihazların uzun süreli kullanılacağı unutulmamalıdır. Cihazı nerede kullanacağınız, alınacak cihazdaki kriterleri de etkileyecektir. Projeksiyonun kullanılacağı yere göre kontrast değeri önemlidir. Işıkların açık olduğu durumda parlaklığı daha yüksek olan projeksiyon cihazı ile daha güçlü bir projeksiyon görüntüsü elde edilecektir. Alınan projeksiyon cihazının görüntüsü perdenin büyüklüğüne ve istenilen parlaklık oranına göre değişir. Kontrast oranı bir projeksiyon cihazında en koyu renk tonu ile en açık tonu arasındaki ton sayısının belirtildiği değerdir.

Projeksiyon kullanımının artış göstermesi,  projeksiyon perdelerinin önemini ve gerekliliğini arttırmıştır. Projeksiyon perdesi, görüntünün daha net ve pürüzsüz bir şekilde alınmasını sağlayan yansıtma yüzeyi optik malzeme ile kaplanmış sunum/sinema sisteminin önemli bir parçasıdır. Kalitesiz projeksiyon perdesi görüntüyü bozacak ve keyif vermeyecektir.

Kaliteli bir projeksiyon perdesinde olması gereken özellikler

İlk olarak alınacak perdenin boyutunun belirlenmesi gerekmektedir. Örneğin bir sinema salonu için alırken salonun yapısı, oturma düzeni ve izleyici sayısı önemlidir. Ön sırada oturan dinleyicilerin perdeye uzaklığının, perdenin görüntü alanının yüksekliğinin iki katı olması gerekir. Perdelerin bazıları taşınabilir, bazıları ise sabittir. Bu yüzden alınacak perdenin türünün belirlenmesi gerekmektedir. Taşınabilir perdeler olan tripod perdeler 244×244 olarak imal edilirler. Taşınması pratik, kullanımı kolaydır ve küçük mekanlar için en iyi seçimdir. Fast-Fold perdeler ise çok büyük olan mekanlar, salonlar için uygundur. Alüminyum çerçeveler üzerine gerdirilmiş ve görüntü kalitesini artıran özelliklere sahiptir. Storlu perde manuel kontrollü perdelerin kullanımı pratik olduğu için küçük alanlarda kullanım için idealdir. Sınıf, ofis gibi yerlerde etkin bir şekilde kullanılırlar. Duvara ya da tavana sabitlenebilirler. Motorlu projeksiyon perdesi ise toplantı salonları gibi daha büyük alanlar için tercih edilir. Maliyeti diğer perdelere göre daha yüksek perdelerdir. Motorun kalitesine göre de kullanım ömürleri değişir.

projeksiyon3

Projeksiyon prdeleri kullanılacakları alana ve birlikte kullanıldıkları projeksiyon cihazının özelliklerine uyumlu olmalıdır.

Projeksiyon perdesinin kumaşı da önemlidir. Perde kumaşında dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerden birisi, kumaşın opak olması yani ışığı geçirmemesidir. Işığı geçirmeyen malzemeden üretilen perde ışığı yüzeyine alıp direkt olarak geri yansıtacaktır. Işık geçirme özelliği olan kumaş kullanılması durumunda, arka kısma geçen ışık kaliteyi azaltacaktır. Perdenin ışığı yansıtma oranı gain cinsinden hesaplanır. İyi bir projeksiyon perdesinin gain oranı 1.0 ve 2.5 arasında olmalıdır. Perdelerin ön yüzeyi için mat beyaz ve açık gri renkleri kullanılmaktadır. Mat olan perdelerin yüzeyinde titanyum dioksit boyası kullanılır. Bu maddelerin optik verimlilikleri çok daha yüksektir. Gri perdelerde ise titanyum dioksit ve gümüş pigmentleri kullanılır. Eğer ki alacağınız perdeyi aydınlık ortamlarda kullanmak istiyorsanız, beyaz projeksiyon perdesi tercih etmelisiniz. Sinema gibi karanlık ortamlarda kullanmak için alacaksanız ise gri olan perdeleri almanız daha doğru olacaktır. Projeksiyon cihazı kullanılırken yansıtma yapılan yüzey cihazın performansını, özellikle de parlaklık ve netlik konularını etkileyen faktörlerdir. Bu yüzden mat beyaz yüzeyler daha fazla kullanılmaktadır. Parlak gümüş ya da beyaz yüzeyler video görüntülerinde kontrast artırıcı etkileri ile başarılı olmasına rağmen, hotspot olarak adlandırılan lensten gelen ışığı tek bir noktada toplaması ve bunun izleyenlere yansıması zaman zaman rahatsız edici olabilmektedir. Perde yüzeylerinde yer alan siyah çerçeveler önemli bir görev üstlenmektedir. Görüntü perde yüzeyinde ayarlanırken oluşabilecek küçük görüntü kaymalarını tolere etmekte ve kontrast arttırıcı etkileri ile seyircilerin ilgisini görüntü kısmında sabitlemektedir. Perdelerin arka yüzeyleri karartma kumaşlardan imal edilmelidir. Arka yüzeyleri siyah olan perdelerin optik verimlilikleri ve ışığı yansıtma oranları daha fazladır. Optik verimliliği yüksek olan perdeler her türlü kullanıma daha uygundur.

Kullanılmakta olunan projeksiyon cihazının görüntü yansıtma oranına uygun olan perdeyi kullanmak gerekir. Günümüzde projeksiyon cihazlarının aspect ratio sayıları genellikle 4:3 olarak belirlidir. Fakat ev sineması projeksiyonlarında bu oran 16:9 olarak bilinir. Televizyon yayınlarının ise 4:3 formatında olduğu düşünüldüğünde genel olarak 4:3 video formata sahip perdelerin kullanımı daha yaygındır.

projeksiyon2

Farklı alanlarda olduğu gibi iş hayatında yapılan sunumlarda da çok faydalı araçlar olan projeksiyon perdelerinin kaliteli ve amaca uygun özellikler taşıyan perdeler olması, istenilen sonuca ulaşılmasını kolaylaştıracaktır.

Perde seçimi yaparken en önemli kriterlerden birisi de her ürün ve hizmet alımında olduğu gibi, alınacak perdenin maliyeti olmalıdır. Profesyonel sistemlerde gerçek maliyet ürünün kullanımı ile anlaşılır. En ucuz ürün kötüdür, en pahalı ürün iyidir gibi bir kıstas dikkate alınmamalı, alınacak perdenin yukarıda sayılan özellikleri taşımsına dikkat edilmelidir. Perdenin dayanıklılığı ve firma desteği alınan ürünün maliyetinin hesaplanmasında en önemli etken olacaktır.

Sonuç olarak, elinizde bulunan projeksiyon cihazına uygun bir perde seçimi yapmalısınız. Perdeler istenilen optik özellikleri taşımalıdır. Ucuz olsun diye güvenmediğiniz bir markanın perdesini almayınız. Güvendiğiniz ve ihtiyacınızı karşılayacak perde seçimi yapmalısınız. Ayrıca teknik destek alabileceğiniz bir firma tercihi yapmak ileride sorun yaşamamanıza yardımcı olacaktır.