Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çocuğu Okula Yeni Başlayan Ailelere Uyarılar

0 270

Çocuğu Okula Yeni Başlayan Ailelere UyarılarÇocuğu okula başlayan çocuklar kadar ailelerde çok heyecanlı olur. Bu süreçte aileler çocuklarının kıyafet, çanta, kırtasiye masrafları kadar psikolojik olarak da çocuklarına destek olmalıdır. Yani çocuk sadece fiziksel değil ruhen de okula hazır olmalıdır. Çocuklar okulla yeni bir ortama girmiş olurlar ve uyum problemi yaşayabilirler. Aileler çocuklarını çok iyi tanımalıdır. Çocuğun öğrenme düzeyi nedir? Arkadaş edinebilir mi? Sosyal ortama uyumlu mu? Utangaç mı? Özgüvenli mi? Bu soruların cevabını aile bilmeli ve çocuğu ona göre yönlendirmelidir.

Çocuğu Okula Yeni Başlayan Ailelere UyarılarÇocuklar okula başlarken en çok annelerinden ayrılmak istemezler. Bu yüzden çocuğun okula aşamasında anne değil de babanın çocuğu okula götürmesi daha mantıklıdır. Ya da tam tersi çocuk babadan zor ayrılıyorsa annenin çocuğu okula götürmesi çocuğun okula alışması yönünden daha mantıklıdır. Bu konuda çocuk kimden zor ayrılıyorsa o kişinin okul kapısına kadar gitmesi işleri daha da zorlaştırır. Çocuğa okula niye gitmesi gerektiği anne- babalar tarafından anlatılmalıdır. Yoksa çocuk sevilmediğini, evden uzaklaştırılmak istendiğini düşünebilir.

Çocuğu Okula Yeni Başlayan Ailelere UyarılarGünümüzde birçok çocuk okul öncesi eğitime gitmesinden dolayı okula başladıklarında daha az zorlanmaktadır. Ama yine de yeni bir ortamın tedirginliğini mutlaka yaşarlar. Artık okul oyunun değil eğitim ve öğretimin ön planda olduğu bir kurumdur. Bu durum onları korkutabilir.Her anne- baba çocuğunu okula psikolojik olarak hazırlamak konusunda yeterli donanıma sahip olmayabilir. Böyle durumlarda okulların rehberlik hizmetleri birimlerine başvurarak çocuklarına nasıl davranmaları gerektiğini öğrenebilirler.

Çocuğu Okula Yeni Başlayan Ailelere UyarılarBazı çocukların özel eğitim alması da gerekebilir. Özellikle böyle çocukların tespiti çok önemlidir. Mutlaka ailenin çocuğuna karşı duyarlı olması gerekir. Aileler bazen çocuklarındaki sıkıntıları görmek istemezler. Ya da çocuklarındaki sıkıntıyı göz ardı ederler. Bu durumda en büyük zararı yine çocuk görür. Geç kalınmış müdahaleler çocuğun arkadaşlarında geri kalmasına, uyumu yakalayamamasına sebep olabilir.
Okula yeni başlayan bir çocuk için aile kadar öğretmenin davranışları da çok önemlidir. Çocuk öncelikle öğretmenini sevmelidir. Ondan korkmamalı ve çekinmemelidir. Öğretmenini ve okulu seven çocuk ailesinden daha kolay ayrılır ve okula isteyerek gider. İlk okul yılları tüm eğitim- öğretim yıllarının temelini oluşturur. Bu yüzden doğru başlangıçlar yapılmalıdır.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.