Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sigarayı Bırakmak için Çözüm Önerileri

0 87

Elektronik sigara, tütünün dumanına duyarlı olan kişilerin, sigaradan kurtulmak için kullandıkları elektronik cihazdır. Günümüzde oldukça popüler bir kullanım alanına sahiptir. Elektronik sigara e-nargile olarak da tabir edilir. Elektronik sigara nikotinin buharlaştırılması şeklinde yapılır.

Elektronik sigaranın faydaları şu şekildedir;

Sigarayı Bırakmak için Çözüm Önerileri
  • Zararlı maddeler açısından sigaradan daha düşüktür.
  • İstenilen aromaları ile kişiye özel lezzetler elektronik sigara yapılır.
  • Zararlı gaz salımı oluşmaz.
  • Sigara fiyatlarına göre elektronik sigara daha ekonomiktir.
  • Psikolojik olarak el ve dudak tiryakiliğinin azalmasına yardımcı olur.
  • Ateş olmaması yangın ihtimalini ortadan kaldırır.
  • Şık tasarımları sayesinde kullanımı kolay ve ilgi çekicidir.
  • Elektronik sigara normal sigara gibi el ve dişlere zarar vermez. Cilt yaşlanmasına sebep olma durumu yoktur.

Özellikle cilt sağlığı, ateş olmama özelliği ve ekonomik olması tercih edilme sebeplerinin başında gelir. Elektronik sigara yakıldığı durumda kullanıp kenara konabilir. Normal sigara gibi yakıldığında tamamını içme durumu söz konusu değildir.

Sigara Bırakmada Elektronik Sigaranın Artıları Nelerdir?

Yapılan bazı araştırmaların sonuçlarına göre elektronik sigara kullanan kişilerin sigara bırakma oranlarında artış olduğunu gösterir. Sigara bırakma konusunda artıları olmasına rağmen yine de elektronik sigara bir tütün ürünü olarak kabul edilir.

Elektronik sigara kullanıldığı zaman normal sigara daha az aranır. İçinde belirli oranda nikotin olması, ateş yanmaması, sigara gibi elde tutulması ve çeşitli benzerlikler elektronik sigarayı cazip kılar. Bu nedenle de sigarayı bırakma konusunda artı sağlar.

Gerçek sigarada içinde bulunan zararlı maddeler kontrol altına alınamaz. Fakat elektronik sigara da içindeki bazı maddelerin seviyesini kişi kendi belirleyebilir ayrıca zararlı maddeleri kullanmayabilir.

Sigara Bırakmada Elektronik Sigara Nedir?

Sigarayı bırakmak isteyen kişilerin ilk tercihleri arasında yer alır. Sigara bırakma konusunda alternatif bir ürün olarak gözlenir. Sigara bırakma konusunda elektronik sigara, sigaranın zararları korkusundan dolayı ikame bir araç olarak görülür. Elektronik sigara da kansorejen maddenin önemli ölçüde az bulunması hem çevreye hem de kişiye daha az zarar verir. Cepte kolay taşınması, elde tutulması, duman yerine buhar vermesi, korkusunun olmaması gibi pek çok şey sigara bırakma da yardımcı araçlardır.

Sigara Bırakmanın Faydaları

Sigara vücutta bulunan bütün organları olumsuz yönde etkiler. Sigarayı bırakmak kanser hastalıklarına yakalanma riskine önemli ölçüde azaltır.

Sigara bırakıldığında nabız ve kan basıncı normal seyrine döner. Kalp krizi riskini azalttı için oksijen düzeyi de normal seviyeye gelir. Sigarayı bırakan kişiler daha rahat nefes alır, tat ve koku duyguları gelişir. Solunum yolları rahatladığı için enerji düzeyinde artış meydana gelir. Sigaraya bağlı öksürük, hırıltı, nefes alıp vermedeki zorluk gibi problemler düzelir.

Sigarayı bırakmanın sadece kişiye faydası yoktur. Sosyal olarak da ekonomik olarak da pek çok faydası bulunur. Sigarayı bırakarak birçok insana örnek olur ciddi ekonomik fayda sağlarsınız. Ayrıca sigaranın kişiye vermiş olduğu zarar bağlı olarak da hastane ve ilaç masraflarında fayda sağlamış olur.

Sigarayı Bırakmak için Çözüm Önerileri

Siz de sigarayı bırakmak isterseniz Jull Türkiye’nin Jull ürünlerini deneyebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku