Sivilce Maskesi Sivilce Lekelerine Çözüm Sunuyor

akne328214570Sivilceler, hem kadın hem de erkekler için dönem dönem sorun yaratabilmektedir. Cilt sorunu olarak adlandırılan sivilce ve tedavi yöntemleri hakkında daha detaylı bilgiyi sizin için paylaşıyoruz. 

Sivilce Nedir

Sivilce, cilt altında biriken yağların, dışarı atılamamasından kaynaklanan küçük ve zaman zaman da iltihaplı kızarıklıklardır. En çok yüz, boyun, sırt ve göğüs bölgelerinde görülür. Sivilcelerin oluşmasına neden olan şey kıl köklerinin gözenekleri tıkamasıdır. Tıkanan gözeneklerden dışarıya atılamayan yağ birikintisi, bu gözeneklerde iltihaplı ya da iltihapsız kızarıklıkların oluşmasına neden olur. Sivilce sadece yağlı cilt tipine sahip kişilerin sorunu değil, kuru ve karma cilde sahip insanların da bir sorunudur. İnsanların yaklaşık %80’inde sivilce problemi yaşanmaktadır. Tabi sivilce sorunları da artık çözümsüz değil. Sivilcelerin oluşmasını önleyecek ve var olan sivilceler kurutacak birçok ürün mevcut. Biz de sizin için sivilce maskelerini paylaşıyoruz.

Sivilce Maskeleri Nelerdir

akne495602886Sivilce maskeleri, kişinin yaşına ve cilt tipine uygun seçenekler bulundurmaktadır. Birçok kozmetik markasının, birbirinden farklı onlarca sivilce maskesi bulunmaktadır. Bu maskeler içinden sizin cilt tipinize uygun olanı ürünü seçmek ise tamamen size kalmış durumda. Yağlı, karma ve kuru ciltler için ayrı ayrı ve özel olarak üretilen sivilce maskeleri, haftada en fazla 2 kez kullanıma uygundur. Tüm ürünlerde olduğu gibi sivilce maskelerinde de aşırıya kaçmanız, olumsuz sonuçlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Gözeneklerin tıkanıklığını açan maskeler, aşırı kullanıldığı takdirde ciltte istenmeyen görüntülerin oluşmasına ve hassasiyete neden olabilir. Bundan dolayı da kaliteli ürünlerin kullanımına özen göstermeniz gerekir.

Evde Yapabileceğiniz Sivilce Maskeleri

Sivilce maskeleri hazır alınabileceği gibi ev ortamında, doğal ürünlerle de yapılabilir. Kendi cilt tipinize uygun ürünlerle hazırlayacağınız sivilce giderici maskeler, çok daha iyi sonuçlar almanızı da sağlayabilir. Üstelik çok daha az maliyetle bu maskelere sahip olabilirsiniz.

Limon suyu maskesi: Limon suyu, sivilceleri giderme etkisi bulunan bir üründür. Bunun yanı sıra siyah noktaları da giderir ve cildin sebum seviyesini dengeler. Limon maskesini yapmak için yatmadan önce yarım limonun suyunu bir kaba sıkın. Sıktığınız limon suyunu pamuk yardımı ile tüm cildinize sürün. Cildiniz daha önceden temizlenmiş olmalıdır ve limon suyunu göz ve dudak çevrenize sürmemeniz gerekir. Maskeyi bu şekilde sabaha kadar yüzünüzde saklayın ve yüzünüzü sabah bol ılık su ile yıkayın. Limon suyu maskesini cildinize sürerken sivilceleri patlatmamaya özen gösterin. Aşırı hassas ve kuru ciltler için önerilmeyen bu maske, yağlı ve karma cilt tipi için uygundur. Bu maske haftada 3 kez kullanılabilir. Ancak aşırı yanma ve kızarıklık durumlarında uygulamayı haftada 1’e düşürün.

akne512072242Gül suyu ile yapılan sivilce maskesi tarifi:

  • 100 ml gül suyu
  • 2 yemek kaşığı bal
  • 2 yemek kaşığı şeker
  • 2 yemek kaşığı E vitamini yağı

Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra, pamuk yardımı ile maskeyi cildinize uygulayın. Bir süre bekledikten sonra cildinizi bol ılık su ile yıkayın. Tüm maske uygulamalarından önce cildinizi iyice temizlemeye özen gösterin.

Ballı ve elmalı maske tarifi:

  • 1 adet elma
  • 3-4 yemek kaşığı bal

Elmayı rendeledikten sonra balı ilave edin ve karışımı iyice harmanlayın. Daha sonra maskeyi yüzünüze sürün ve 15-20 dakika kadar bekleyin. Bekleme süresi sona erdiğinde ise cildinizi bolca ılık su ile durulayın.

Yumurta akı ve limon maskesi tarifi: Bir adet yumurta akının üzerine, 1 çay kaşığı limon suyunu ekleyin. İki malzemeyi iyice birbirine karıştırın ve cildinize sürün. 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

Kaynak: Cilt.Net