Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Tansiyonu Yükselten 6 Zararlı Besin

0 1.859

Tansiyonu Yükselten 6 Zararlı BesinTansiyon kan basıncıdır. Tansiyon değerleri çok önemlidir. Normal değerlerin üzerinde olması vücudu ciddi şekilde etkiler. Tansiyon uzun süre yüksek olduğunda beyinde hasar, kalp krizi, felç, böbreklerde rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Tansiyon hastalığı yapılan tetkikler sonucu ortaya çıkar ve uygun tedavi uygulanır. Kronik tansiyon hastası olanların sürekli kullandıkları ilaçları mevcuttur. Tansiyon hastalığı mutlaka tedavi altında tutulması gerekir. Tansiyonun yükseldiğini baş bölgesindeki ağrılardan, uyuşukluklardan, baş dönmesinden, kalp atışlarının artmasından, görme bozukluklarından anlaşılır. Özellikle yaş ilerledikçe tansiyon rahatsızlığı daha çok ortaya çıkar. Tansiyonun yükselmesine en çok etki eden faktörlerin başında beslenme gelir. Bu yüzden ne yenilip ne içildiğine dikkat etmek gerekir.
Birçok besin tansiyonu yükseltir. Tansiyonu en çok etkileyen yiyecek ve içecekler şunlardır:

1- Tuz: Tansiyonu en çok etkileyen yiyeceklerin başında tuz ve tuzlu yiyecekler gelir. Hatta tansiyonu düşenlere hemen tuzlu ayran içilerek tansiyonun normal değerlere ulaşması sağlanır. Bu yüzden başta tansiyon hastaları olmak üzere herkes tuzu ve tuzlu ürünleri dikkatli tüketmelidir. Günlük olarak 2,4 gram tuz tüketilmesi normaldir.
2- Şeker: Şeker birçok hastalığın tetikleyicisidir. Fazla oranda tatlı tüketmek tansiyon için de tehlikelidir. Şeker sadece tatlılarda değil birçok besinin içinde mevcuttur. Bu yüzden meyveler, hamur işleri tüketilirken aşırıya kaçılmaması gerekir. Özellikle bazı meyvelerde şeker oranı çok yüksektir.
3- Kafein: Gün içinde fazla tüketilen çay ve kahve tansiyonu yükseltir. Günde 1-2 fincan kahve, birkaç bardak açık ve şekersiz çay yeterli olacaktır. Çikolatada da kafein bulunmaktadır. Bu yüzden çikolatanın tüketiminin az olması gerekir.
4- Alkol: Sürekli ve fazla alkol tüketmek tansiyonu yükseltir.
5- Yağlar: Katı yağlar yerine sıvı yağların tercih edilmesi gerekir.
6- İşlenmiş Etler: Et faydalı ve mutlaka tüketilmesi gereken bir besindir ama çok fazla işlemden geçmiş et ürünleri tansiyonu yükseltir.

Yukarıda bahsi geçen tüm yiyecek ve içecekler sadece tansiyonu değil tüm vücut sağlığını olumsuz etkiler. Daha sağlıklı bir yaşam için alkol, sigara, fast food yiyecekler, katkı maddeli yiyecekler, aşırı şeker, aşırı tuzun tüketilmemesi gerekir. Hareketli bir yaşam sürmek ve sıkıntıdan uzak durmak gerekir.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku