Türkiye’de Ayakkabı Sektörünün Öncüsü

ayakkabi-dunyasi-logo-300x214Ayakkabı Dünyası’nın hikâyesi 1900’lü yıllara, Osman Efendi’nin üretimini yaptığı tabakhaneye kadar uzanmaktadır. Ayakkabı, mesh, yemeni ve çocuk gelikleri üretimi yapan Osman Efendi, o yılların en büyük yatırımı olarak tarihte karşımıza çıkmaktadır. Beypazarı’nda bulunan işletme, ilçe suyunun kireçli olması yüzünden ürünlerini ürettiği deri üzerinde tabaklama işlemini istediği gibi yapamaması üzerine Gerede’ye satılmıştır. Asıl girişim bu satıştan sonra gerçekleşmiş ve Mehmet Akbacakoğlu’nun büyük babası Hafız Ahmet Efendi ve Hacı Mehmet Emreli ile ortaklık kurularak ticari girişime başlanır.

1931 yılına gelindiğinde Mehmet Akbacakoğlu’nun babası Niyazi Bey, okulunu bitirerek babasının dükkânında çırak olarak işe başlar. Üstün başarılara imza atarak lonca imtihanlarında birincilikler kazanan Niyazi Bey, Cumhuriyet ile büyüyen ve gelişen Ankara’nın ticaret merkezleri arasında bulunan Koyun Pazarı Kavaflar İçi Çarşısına ayakkabılarını pazarlamaya başlamıştır. 1953 yılına kadar bu şekilde üretimlerine devam eden Niyazi Bey, Ankara’ya taşınma kararı alarak 17 metrekarelik küçük bir dükkanda ayakkabılarını üretip satmaya başlamıştır.

En önemli adımlarından bir tanesini 1973 yılında yapan Niyazi Bey, ayakkabı sektöründe faaliyet gösteren gruplarla anlaşma yapması ile ayakkabı toptancılığındaki ilk adımını atmıştır. Uzun yıllar boyunca toptancılıkta ustalaşarak 1996 yılında ilk mağazasını hizmete sunmayı başaran Ayakkabı Dünyası, günümüzdeki butik ayakkabıcılık anlayışını uygulayan, müşterileri ile birebir ilgilenerek alışveriş ortamı yaratan ayakkabı mağazaları zincirine dönüşmüştür.

2014 yılına kadar büyüyerek gelen Ayakkabı Dünyası, Esas Holding ile gerçekleştirdiği iş ortaklığı ile hızla büyüyerek sektörünün önde gelen markaları arasında yerini almıştır. Yavru Vatan dâhil olmak üzere 53 mağaza ve toplamda 33 bin metre karede hizmet veren Ayakkabı Dünyası, ayakkabı tutkusunu yenilikçi bakış açısı ve müşteri odaklı satış hizmetleri ile ayakkabı âşıklarının uğrak noktası olmaya çok uzun süreler devam edeceğe benziyor.