Vista üzerinde IIS 7.0 Kurulumu

Bu yazımızda Vista işletim sisteminde IIS 7.0 kurulumunu ve asp dosyalarının kendi bilgisayarımızda nasıl çalıştığını anlatacağız.

IIS 7.0 kurmak için ilk önce denetim masası -> program ekle kaldır yolunu takip ederek, Windows Bileşeni ekle / kaldır’a tıklıyoruz, Ekrana resimdeki gibi bir pencere gelecek.

Kurulumun devamı ve özel ayarları yazının devamında bulabilirsiniz.

Bu pencereden Internet Information Services seceneğinin yanındaki + işaretine tıklayıp seçeneği genişletiyoruz..

Resimde görülen bütün alanları seçtikten sonra, OK tuşuna tıklayarak yüklemeyi başlatıyoruz.

Yükleme bittiğinde IIS 7.0 kullanıma hazır olacaktır.

IIS konsoluna erişmek için kontrol panelimizdeki yönetimsel araçlar -> Ineternet Information Services seçeeceğiz.

IIS 7.0’ın konsolu 6.0 a göre oldukça gelişmiş ve sanki bir hotsun kontrol panelini andırıyor.

Resimde görüldüğü gibi IIS 7.0 eski versiyona göre oldukça gelişmiş özelliklere sahip, Biz bunlardan ASP dilinin localde nasıl çalışacağını inceleyeceğiz..

İlk olarak Consolumuzdan ASP iconuna tıklıyoruz

Karşımıza gelen özellikler penceresinde bir çok özellik olduğunu göreceksiniz..Ama üzülmeyin değiştireceğimiz toplam 2 seçenek mevcut, arzu edenler diğer seçenekleri de değiştirerek sonuçlarının ne olduğunu bize yollayabilirler..

İlk seçeneğimiz Behavior baslığındaki Enable Parent Paths. Bu değer normalde false olarak gelir, bunu true olarak değiştiriyoruz ki, server.mappath komutu wwwroot dizinimizin üst dizinlerinide görebilsin

Örnek : False dersek uygulamamız ilk dizin olarak uygulama dizinimizi görür, yani DENEME diye bir sitemiz varsa c:\DENEME seklinde algılar ki, bu isimde bir dizin c:\ de mevcut olmadığından uygulama hata verecektir. Diğer yandan True dersek, uygulama DENEME dizinini c:\inetpup\wwwroot\DENEME seklinde görünecek ve uygulamamız sorunsuz calışacaktır.

Diğer değiştireceğimiz bir seçenek Compilation kısmındaki Debuging Parameters seçeneğidir.

Resimde de görüldüğü gibi burada da bir çok seçenek mevcut. Eğer Vista ile beraber gelen Internet Explorer 7 yi kullanıyorsak, biliyorsunuz ki IE7 bazı hata mesajlarını tam olarak göstermez (detayını) burada Send Errors to Browser seçeneğini seçerek gelen hata mesajlarını browser da tam olarak gözükmesini sağlıyoruz (Daha sonra IE7 de ufak bir ayar yapacağız.)

Evet bu iki ve çok zor işlemden sonra J IIS 7.0 ile işimiz bitiyor. Asp uygulamalarımızı çalıştırmak için şimdide izinleri ayarlayalım.

IIS kullananlar bilirler dizinlerimize yazma izni vermemiz gerekmekte, bunu aynı XP de olduğu gibi çalıştığımız klasör üzerinde sağ tıklayarak güvenlik menüsünden kullanıcıları ve erişim haklarını full yaparak kullanıma açıyoruz..

Buraya kadar her şey tamam, ama bitti mi? Hayır. Şimdi en can alıcı püf noktasına geliyoruz, Normalde XP üstünde IIS kurup birde dizinlere izin verince her şey çalışıyordu. Vista biraz daha detaylı bu konuda, Tüm dünyanın arayıp ta çok zor bulduğu bir püf noktası bu, eğer yapmasak uygulamalarımız asla çalışmayacaktır…

Windows Explorer’ı açarak

C:\Windows\ServiceProfiles\NetworkService\AppData\Local\Temp

Bu dizine gidiyoruz ve tüm haklarını (yazma, silme v.s.) kullanıma açıyoruz. Evet artık herşeyimiz hazır. Local hostumuzda ASP uygulamalarımızı güle güle çalıştırabiliriz…

NOT : Tüm bunları yapmadan önce kullanıcı profilinden UAC ‘yi devre dışı bırakınız…

Bu yazıyı bizler için hazırlayan Murat Yalgın arkadaşımıza teşekkürler …

NOT: Bu yazıyı kendi sitelerinde yada forumlarda kullanan arkadaşlar yazının sonuna bilgiustam.com dan alıntıdır şeklinde kaynak belirtmeleri önemle rica olunur. Emeğe Saygı Lütfen…