Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ayva Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

0 297

Ayva Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?Ayva çekirdeği ayva kadar yararlıdır. İçinde A, B, C vitaminleri mevcuttur. Ayrıca demir, bakır, kalsiyum, potasyum içerir. Son yıllarda ayva çekirdeğinden yapılan jeller, kremler, merhemler çok kullanılmaktadır.
Ayva Çekirdeğinden Jel: 1 çay bardağı suya 10-15 tane ayva çekirdeği konur. 1 gün ağzı açık cam kavanozda bekletilir. Böylece ayva çekirdeği jeli yapılmış olur.
Ayva Çekirdeğinden Krem: 1 su bardağı suya yarım kilo ayva çekirdeği konarak haşlanır ve süzülür, ağzı kapalı cam kavanozda 5 gün bekletilir.
Ayva Çekirdeğinden Maske: Yarım çay bardağı suya 10 tane ayva çekirdeği kapalı cam kavanozda 12 saat kadar bekletilerek maske yapılmış olur.
Ayva Çekirdeğinden Saç Maskesi: 2 bardak kadar 5-6 tane ayva çekirdeği konup kaynatılır. Ilıması beklendikten sonra kullanılır.
Ayva çekirdeğinin çok fazla faydası vardır. Bunlar:
1- Kuruyan cilt ayva çekirdeğinden krem ile nemlenir. Cilt tazelenmiş ve gençleşmiş olur. Kırışıklıkları azaltır.
2- Ayva çekirdeğinden yapılmış saç maskesi ile saçlardaki dökülme azalır. Haftada 1 saça uygulandıktan sonra 1 saat kadar saçta tutulur ve durulama yapılır. Yıpranan saçlar onarılmış olur.
3- Emziren annelerin meme uçları yara olabilir. Bu durumda ayva çekirdeği kremini ile badem yağı karıştırılarak meme uçlarına sürülür. Hem bebeğe de hiçbir zararı olmaz. Ayrıca doğum çatlaklarının üzerine de ayva çekirdeği jeli sürülebilir.
4- Ayva çekirdeği kremi çatlayan dudaklara sürüldüğünde dudakları nemlendirmiş olur.
5- Birçok doğal yollarla yapılan maskeler göz çevresine sürülmez iken ayva çekirdeği maskesi göz çevresine sürülebilir. İltihaplı gözlerdeki iltihapları iyileştirir, morlukları azaltır.
6- Ayva çekirdeği kremi egzamalı bölgeye sürülür ve tedavi edici niteliktedir.
7- Ayva çekirdeği kremi sivilceli bölgeye de sürülebilir.

Ayva Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?Ayva çekirdeğinin kremi, jeli, maskesi ile cilt problemlerine çare bulunduğu gibi ayva çekirdeği yenerek de çeşitli rahatsızlıklara iyi gelir. Bunlar:

Mide rahatsızlığı olanlar, öksürenler, bronşite yakalananlar ayva çekirdeğini yutarak rahatlık sağlayabilirler. Boğaz ağrısına iyi geldiği gibi sindirim sistemini de düzenler. İshali keser.
Ayva hasadı genellikle sonbahar mevsimindedir. Dayanıklı bir meyve olan ayva zamanında bol bol alınıp konmalıdır. Bununla birlikte ayvanın çekirdeği de aktarlardan temin edilebilir.
Zararı olmayan bir doğal çözüm yöntemidir ama yine de yan etkisi görüldüğünde kullanımı bırakılmalıdır.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.