Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çocuklarda Saldırgan Davranışlar Nasıl Önlenir?

0 155

Çocuklarda Saldırgan Davranışlar Nasıl Önlenir?Çocukların saldırgan olmasındaki en önemli model ailedir. Aile bireyleri arasında saldırganlık modeli olmamalıdır. Eğer evde şiddet varsa çocuk bundan çok etkilenir. Bu çocuklar kardeşlerini, arkadaşlarını dövmeye meyillidir. Bu yüzden anne, babalara büyük görevler düşer. Evde olumsuz davranışlar sergileniyorsa benim çocuğum niye saldırgan denmemelidir. Aynı zamanda seyredilen tv programları, oyunlarda şiddet bulunmaktadır. Aileler bu anlamda çocuklarını kontrol altında tutmalı, şiddet içeren her şeyden uzak tutmalıdır.
Çocukların saldırgan davranışlarına karşı konulmalıdır. Özellikle de erkek çocuklarının saldırgan olması hoş görülmemelidir. Bu davranışlar zamanla pekişir. Bu davranışların istenmediği ifade edilmelidir.
Saldırgan davranışların ortaya çıkma sebebi çok önemlidir. Bu davranışlar sevgisizlikten, şiddet görmekten, ilgisizlikten ortaya çıkabilir. Öncelikle ortaya çıkış sebebi ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır. Özellikle saldırgan davranışları ortadan kaldırmak için başka bir saldırgan davranış sergilenmemelidir. Eğer saldırgan davranışa saldırgan davranışla karşılık verilirse çocuk asi, sorumsuz ve daha saldırgan olur.
Yetişkinler çocuğun saldırgan davranışları karşısında sakin olmalıdır. Çok büyük tepkiler vermemelidir.
Çocuğun ruh hali iyi bilinmelidir. Çocuk saldırgan davranış sergilediğinde genellikle gergin ve sinirli olur. Böyle zamanlarda sakinleşmesi beklenmelidir. Çünkü sinirli olduğu zamanlarda tüm telkinleri reddedecektir. Ancak sakinleştiğinde konuşulabilir.
Çocuğun yapabileceği sorumluluklar verilmelidir. Çocuk başarma duygusu yaşarsa kendine güveni gelir. Oyun oynamasına ve enerjisini boşaltmasına izin verilmelidir. Böylece çocuğun gerilimi azalır.
Çocuğa saldırgan davranışların olumsuz yanları anlatılmalıdır. Eğer saldırgan davranışların sergilendiği programlar izlenirse sonuçları aile bireyleri arasında konuşulup olumsuz sonuçları dile getirilmelidir.
Çocuğun olumlu davranışları pekiştirilmelidir. Olumlu davranışları ödüllendirilmelidir. Bu ödüllendirme çoğu zaman sözlü nitelikte olmalıdır. Spor dallarına yönlendirilmelidir. Özellikle güç sarf edilen spor dalları çok yararlı olacaktır. Basketbol, futbol?…vb.
Çocuğun temel ihtiyaçları karşılanmalıdır. Çocukların en temel ihtiyaçları olan yeme, içme, giyinme ihtiyaçları kadar sevgi ve ilgi ihtiyaçları da karşılanmalıdır. Çocuğun hayatındaki eksikler de onu saldırganlığa yönlendirir.
Çocuk ailesi ile vakit geçirmelidir. Saldırgan çocukların babaları ile daha çok vakit geçirmeye ihtiyacı olabileceği düşünülerek babalar çocuklarına daha çok vakit ayırmalıdır.
Çocukla doğru iletişim kurulmalıdır.
Çocuk saldırgan davrandığında kendi kendini engellemesi sözler söylenmesi öğretilmelidir.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.