Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

GABA Nedir?

0 1.182

GABA, vücudun ve zihnin fonksiyonlarının çoğunu kontrol eden merkezi sinir sistemindeki önemli bir nörotransmiterdir. Aynı zamanda başlıca inhibitör nörotransmiterdir ve anksiyete bozuklukları, uykusuzluk, depresyon, psikiyatrik bozukluklar, epilepsi ve hareket bozuklukları dahil olmak üzere çok sayıda sağlık sorununa neden olmuştur.

GABA Tanımı ve İşlevi

GABA’da reseptörler, korteks ve bazal ganglionlar gibi beynin farklı bölgelerine dağınık olarak dağılmıştır. Korteks, nöbet aktivitesi ile ilişkili beyin tabakasıdır, bu yüzden pek çok anti-nöbet ilacı, GABA’nın inhibe edici etkisinin, glutamat adı verilen başka bir önemli nörotransmiterin uyarıcı etkisine oranını arttırmaya çalışır. Fakat korteks aynı zamanda beynimizin diğer alanlarıyla birlikte çalışarak nasıl düşündüğümüzü, hareket ettiğimizi, hissettiğimizi, algıladığımızı, öğrendiğimizi ve nasıl davrandığımızı kontrol eder. GABA, vücudumuzdaki kas gruplarının hareketlerini başlatmak ve bastırmak için korteks ve beynin diğer alanlarına sinyal göndermekten sorumludur. Uygun GABA seviyeleri mevcutsa, kas gevşetici bir etkisi olur ve kenidimizi sadece daha az gergin hissetmmemizi sağlar.

GABA, sinir sistemi olarak bilinen merkezi sinir sistemi hücrelerinin gelişiminde kritik bir rol oynar. GABA’nın varlığı, hücrelerin beyin oluşumu ve ötesi sırasında uygun sayıda nöronlara karşı farklılaşmasını sağlar. GABA molekülü iki reseptörü GABA-A ve GABA-B ile etkileşime girdiğinde, reseptörün konformasyonunda bir değişiklik meydana gelir ve bu, beyin hücrelerinin hiper-stabilitesini arttırabilen peptid ve kemokin salınımını tetikler.

Bunun nesi bu kadar önemli? İlgili beyin alanına bağlı olarak, nöronların aşırı derecede stabilitesi nöbetler, baş ağrıları, kas krampları, kaygı, uykusuzluk, tikler veya psikiyatrik bozukluklar olarak ortaya çıkabilir. Nöronların aktivitesinin artmasının birçok nedeni vardır, ancak önemli bir fizyolojik neden ya GABA aktivitesindeki azalma ya da artan glutamat nedeniyledir. Bu iki nörotransmiter arasında sağlıklı bir denge bulmak GABA Nedir?sağlık ve iyilik için çok önemlidir. Düşük GABA aktivitesi anksiyete, depresyon, odaklanma ve dikkat zorluklarıyla ilişkilendirilmiştir. Nöbet önleyici ilaçlar, GABA seviyelerine etkilerinden dolayı, duygu durum dengeleyici özelliklere sahiptir ve duygu durum bozuklukları olanlarda terapötik olabilir.

GABA, Magnezyum ve Uyku-Uyanıklık Döngümüz.

GABA reseptörleri, sirkadiyen ritimlerimizi veya uyku-uyanıklık döngülerimizi kontrol eden eşsiz bir anatomiyi içeren hipotalamusta da bulunur. Birçok uyku ilacı ve hatta bazı botanik uyku yardımcıları GABA’nın aktivitesini arttırmaya çalışır. Magnezyum önemli bir mineraldir ve aynı zamanda bir GABA agonistidir, yani GABA reseptörlerine yapışır ve reseptörü GABA’nın yapacağı gibi aktive eder. GABA reseptörlerini sadece GABA fonksiyonunu desteklemesi için uyarmakla kalmaz, aynı zamanda hücresel membranları stabilize etme fonksiyonuna da sahiptir. Magnezyum ile günlük takviye baş ağrısı, sarsıntı, endişe ve uykusuzluğun tedavisinde yardımcı olabilir. Magnezyum yönünden zengin besinler günlük diyetimize dahil edilmelidir; bunlar arasında çeşitli fındık, tohum ve fasulye ile muz, ıspanak, brokoli ve kinoa bulunur.

GABA sağlığımızda büyük bir rol oynuyor gibi görünüyor, peki nereden geliyor? İlginçtir, aslında glutamattan gelir; bu, glikoz metabolizmasının bir ürünüdür ve glutamat, sentez için öncülüdür. GABA’nın üretimi, GABA’nın glutamattan hazırlanmasına yardımcı olan enzim glutamik asit dekarboksilaz (GAD) adlı özel bir enzim kullanarak beynin glutamat oluşturma ve bozma yeteneğine bağlıdır. Bu enzim, verimli çalışması için B6 vitaminini bir eş faktör olarak gerektirir. B6 ıspanak, muz, patates, pirinç, kuru üzüm, nohut ve diğerlerinde bulunabilen suda çözünür bir vitamindir.

GABA ve Mitokondri.

Kapak tarafında, aşırı GABAerjik aktivite seviyeleri sedasyon ve uyuşukluğa neden olabilir. Konsantrasyon ve GABA seviyelerinin dengesinin kontrolünü sağlamak için, nörokimyasal, GABA transaminaz (GABA-T) olarak bilinen bir mitokondriyal enzim yardımı ile metabolize edilir. Bu enzim E vitamini varlığında iyi çalışır. E vitamini, birkaç farklı türde fındık ve tohum, ıspanak ve bitkisel yağda bulunabilen, yağda çözünen bir besindir. Mitokondrinin, hücre için enerji üretmek ve hayati olarak GABA Nedir?hücrenin içinde bulunduğu organı üretmek için hayati rolünü göz önüne alarak, mitokondrinin vücudun bizi sakinleştiren ve nötransmiterler dengesini korumasına yardımcı olacak bir eli olacağını düşündürmektedir. Mitokondri enerji dengesi ile ilgilidir ve beyin çok metabolik olarak aktif bir organdır.

GABA Takviyeleri, Beslenme ve İlaçlar.

Bu nörotransmiter, beynimizin nasıl çalıştığını ve bedenimizin nasıl hissettiğinin bir bütündür. GABA formülasyonları ile takviye edilmesinin, zayıf absorpsiyon ve asimilasyon nedeniyle önemli derecede düşük GABA seviyelerini yenilemede oldukça etkili olduğu gösterilmiştir; Magnezyum, B6 vitamini ve E vitamini gibi GABA sentezi ve metabolizması için gerekli vitaminlerin takviyesi daha yararlı olabilir. Günümüzde mevcut GABA düzeyleri ve benzodiazepinler, antikonvülsanlar, nöropatik ağrı ilaçları, anestezikler, uyku ilaçları ve barbitüratlar gibi aktiviteler üzerinde güçlü etkileri olan birçok ilaç mevcut olsa da, bu ilaçların yan etkileri ve uzun vadeli sonuçları vardır. Ciddi depresyon, epilepsi, kronik ağrı veya hareket bozukluklarının kontrolü için gerektiğinde, çok faydalı olabilirler. Diğer bir deyişle,GABA’nın birçok yararı ve yan etkisi vardır.

Mitokondriyal sağlığı artıran bileşikler içeren gıdaların yanı sıra GABA fonksiyonunu destekleyen tüm vitamin kaynaklarını tüketmek, beyin GABA fonksiyonumuzu desteklemenin en sağlıklı yoludur. Mitokondriyal destek vitaminleri ve bileşikleri diğerleri arasında CoQ10, riboz, arginin, C vitamini içerir. Ispanak, brokoli ve karnabahar CoQ10 içerir; kabak çekirdeği ve yerfıstığı arginin içerir; mantarlar riboz içerir; turunçgiller, dolmalık biber ve Brüksel lahanası, C vitamini içerir. Bunlar, beyindeki GABA seviyelerini desteklemenin tüm harika yoludur.
Bitki bazlı ek destek tıbbi bitkisel formda gelir. Birçok bitki, GABA reseptörü agonistleri olarak hareket ederek GABAerjik aktivite göstermiştir. Bu botanikler, kafatası başlığı, kediotu, tutku çiçeği ve limon balsamını içerir ve uykusuzluk ve kaygı için yaygın olarak tavsiye edilir, ancak ayrıca nöbet veya hareket bozuklukları için yardımcı tedavi olarak da faydalı olduğu düşünülmektedir. Bu botaniklerin çoğu aynı zamanda adaptojenler olarak da işlev görür ve vücudun strese karşı tepkisini değiştirmesine yardımcı olabilir, bu da stres hormonu nörokimyasallarına kıyasla düşük bir GABA dengesine yol açabilir.

GABA Uyku, Meditasyon ve Egzersiz.

GABAerjik aktiviteyi geliştirmenin diğer yolları hareket, derin nefes egzersizleri ve meditasyondur. Yoga, Pilates, koşma veya yürüyüş gibi egzersizler ve yoğun derin nefes alma ile günlük meditasyon yapma rahatlamamıza yardımcı olabilir. Bu yöntemler, GABA’yı arttırmak, glutamatı azaltmak, ayrıca serotonin, epinefrin ve dopamin seviyelerini, beyin ve vücut sağlığı için diğer önemli nörotransmiterleri iyileştirmek suretiyle merkezi sinirdeki ton ve gerilimi azaltmaya hizmet eder. Anlamak için anahtar nokta, beyin sağlığındaki farklı nörotransmiterlerin etkileşimidir, bu nedenle GABA işlevini arttırmak için kullanılan bazı ilaçların genellikle, sinirlilik verici oranlarındaki ve dengedeki değişikliklerden kaynaklanan diğer rahatsızlıkların yan etkileri olabilir.

Hareket, derin nefes alma egzersizleri ve meditasyonun GABA seviyeleri üzerinde acil etkileri olabilir, ancak beslenme ve botanik yaklaşımların doğal olarak GABA’yı arttırması biraz zaman alabilir ancak daha sürdürülebilir olabilir. GABAerjik aktiviteyi arttırmak için gerekli GABA Nedir?vitaminleri, besinleri ve bileşikleri içeren yiyecekleri tüketmek, daha doğal bir nörotransmitter dengesinin korunmasına yardımcı olacak ve içlerinde veya dışlarında olsun, stresörlere daha iyi tolerans ve adaptasyon sağlayacak.

GABA ve İnflamasyon

Bunların hepsi, GABA ve genel nörotransmitter işlevini doğal ve sağlıklı bir şekilde nasıl destekleyebileceğimizin örnekleridir. Ancak, ne yediğimizin ve nasıl yaşadığımızın iltihap yarattığını da anlamamız gerekir. Enflamatuar yangınlar vücudumuzda ateşlendiğinde, fizyolojik enerjinin, iltihapla mücadele için yönlendirilmesi gerekir. Bu nedenle, enerji ve kaynaklar tükenmekte ve nörotransmiterleri sentezlemek, kullanmak ve azaltmak için birçok farklı biyokimyasal reaksiyon gerektiren beyin fonksiyonu için mevcut değildir. Çoğu zaman, biz sadece kötü uyku, moral bozukluğu, depresif ruh hali, endişe, acı, gerginlik ve ajitasyon ile günümüzün yenik geçmemesine yardımcı olmak için kendi kendimize ilaç ya da ilaçlar almak için çalışıyoruz.

Bu semptomların çoğu, yaptığımız belirli yaşam tarzı seçimleriyle en azından azaltılabilir. Bu seçimler, ilacın kronik kullanımından kaçınmak, gereken ilaç dozlarını en aza indirmek veya tamamen ilaca ihtiyaç duymamak için önemlidir. GABA, beyinde önleyici bir kimyasaldır ve seviyeler çok düşük olduğunda, dünyamızdaki algımızı değiştirebilir. GABA’yı iyileştirmek için uygun beslenme ve botaniklerle ve diğer yöntemlerle daha rahat olabilir, daha iyi uyuyabilir, daha mutlu hissedebilir ve daha fazla enerjiye sahip olabiliriz. Bu sağlıklı seçimler aynı zamanda hastalık riskini azaltmada yardımcı etkilere sahip olacaktır.

Kaynakça:
BBC Health

Yazar: Tuncay Bayraktar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku